Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik
Akademik prof. dr. Janko Kos (foto: Jože Bartolj)
Akademik prof. dr. Janko Kos

Kos: Slovenščina mora ostati v središču visokošolskega izobraževanja

Slovenija | 21.06.2016, 18:00

Že z novim študijskim letom bi lahko začela veljati novela zakona o visokem šolstvu. Vlada jo je namreč konec maja poslala v obravnavo državnemu zboru. A številni slavisti in profesorji opozarjajo na dvoumnost členov, ki obravnavajo učni jezik.

Zdaj velja, da je del študijskega programa mogoče izvajati v tujem jeziku, če gre za predavanje gostujočega profesorja. Celoten študijski program je v tujem jeziku mogoče izvajati le, če je tak program na univerzi hkrati tudi v slovenskem jeziku. A ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport želi z novelo zakona o visokem šolstvu kot učni jezik na slovenskih univerzah uvesti tudi tuji jezik. To je razburilo vse, ki se zavzemajo za boljši in hitrejši razvoj slovenščine na vseh področjih. Sprožili so peticijo, s katero protestirajo proti očitnemu zapostavljanju lastnega jezika v visokem šolstvu. Ugotavljajo, da deli zakona o visokem šolstvu vodijo v slabšanje položaja slovenščine kot učnega jezika. Prepričani so, da dvoumnosti o opredelitvi jezikovnega izvajanja nekaterih študijskih programov in predlagane razširjene možnosti za izvajanje študijskih programov v tujem jeziku brez točnih pogojev in zagotovil za izvajanje vsebinsko in formalno primerljivih študijskih programov v slovenščini pomenijo krnjenje strokovnih vsebin v slovenščini in s tem onemogočanje njihove dostopnosti v slovenščini sploh.

"V tem smislu je slovenščina danes zagotovo ogrožena," je za naš radio ocenil tudi akademik Janko Kos, zato pri izobraževanju na slovenskih univerzah ne smemo popuščati. "Čim več prostora je treba nameniti slovenščini - ne le ohranjati, ampak tudi širiti jo. Za humanistiko in družboslovje to ni problem, a tu so še naravoslovje, tehnika, medicina … Poskrbeti je treba, da tu slovenščina ne bo izrinjena, ampak bo ostala v središču." Kos je opozoril, da smo pahnjeni v svet, v katerem je začela prevladovati globalna kultura. "Predvsem množična kultura, ki je izrazito angloameriška. Ta je nosilec angleščine, angleščina na ta način prodira." Zato moramo paziti, da ne bo prihajalo do izrinjanja slovenščine tudi v vsakdanjem življenju.

Slovenija, Politika
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...