Maja MorelaMaja Morela
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Akademik prof. dr. Janko Kos (foto: Jože Bartolj)
Akademik prof. dr. Janko Kos

Kos: Slovenščina mora ostati v središču visokošolskega izobraževanja

Slovenija | 21.06.2016, 18:00

Že z novim študijskim letom bi lahko začela veljati novela zakona o visokem šolstvu. Vlada jo je namreč konec maja poslala v obravnavo državnemu zboru. A številni slavisti in profesorji opozarjajo na dvoumnost členov, ki obravnavajo učni jezik.

Zdaj velja, da je del študijskega programa mogoče izvajati v tujem jeziku, če gre za predavanje gostujočega profesorja. Celoten študijski program je v tujem jeziku mogoče izvajati le, če je tak program na univerzi hkrati tudi v slovenskem jeziku. A ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport želi z novelo zakona o visokem šolstvu kot učni jezik na slovenskih univerzah uvesti tudi tuji jezik. To je razburilo vse, ki se zavzemajo za boljši in hitrejši razvoj slovenščine na vseh področjih. Sprožili so peticijo, s katero protestirajo proti očitnemu zapostavljanju lastnega jezika v visokem šolstvu. Ugotavljajo, da deli zakona o visokem šolstvu vodijo v slabšanje položaja slovenščine kot učnega jezika. Prepričani so, da dvoumnosti o opredelitvi jezikovnega izvajanja nekaterih študijskih programov in predlagane razširjene možnosti za izvajanje študijskih programov v tujem jeziku brez točnih pogojev in zagotovil za izvajanje vsebinsko in formalno primerljivih študijskih programov v slovenščini pomenijo krnjenje strokovnih vsebin v slovenščini in s tem onemogočanje njihove dostopnosti v slovenščini sploh.

"V tem smislu je slovenščina danes zagotovo ogrožena," je za naš radio ocenil tudi akademik Janko Kos, zato pri izobraževanju na slovenskih univerzah ne smemo popuščati. "Čim več prostora je treba nameniti slovenščini - ne le ohranjati, ampak tudi širiti jo. Za humanistiko in družboslovje to ni problem, a tu so še naravoslovje, tehnika, medicina … Poskrbeti je treba, da tu slovenščina ne bo izrinjena, ampak bo ostala v središču." Kos je opozoril, da smo pahnjeni v svet, v katerem je začela prevladovati globalna kultura. "Predvsem množična kultura, ki je izrazito angloameriška. Ta je nosilec angleščine, angleščina na ta način prodira." Zato moramo paziti, da ne bo prihajalo do izrinjanja slovenščine tudi v vsakdanjem življenju.

Slovenija, Politika
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...