Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Strokovna direktorica Zavoda za transfuzijsko medicino, dr. Polonca Mali. (foto: Urška Hrast)
Strokovna direktorica Zavoda za transfuzijsko medicino, dr. Polonca Mali.

Ob svetovnem dnevu: Kri nas vse povezuje

Slovenija | 14.06.2016, 15:51

Prihaja poletni čas, ko so krvodajalci več na dopustih, zato so trenutne zaloge krvi v Sloveniji nekoliko znižane. Bolniki pa skozi vse leto v približno enakem obsegu potrebujejo to življenjsko tekočino. Zato je tako pomembno, da ima Slovenija dovolj krvodajalcev, ki 100-odstotno pokrivajo letne potrebe po krvi v zdravstvu – to je več kot 42 tisoč litrov krvi. Moto letošnjega svetovnega dne krvodajalcev je sicer »Kri nas vse povezuje«.

V Sloveniji vsak delovni dan potrebujemo od 300 do 350 krvodajalcev, da pokrijemo potrebe zdravstva in bolnikov po krvi. Kljub hitremu razvoju znanosti in z njo tudi transfuzijske medicine, ostaja kri pri zdravljenju še vedno nenadomestljiva. Ustrezni nadomestki krvi žal ne obstajajo, zato ostaja uporaba pripravkov iz krvi edina možnost izbire pri določenih oblikah zdravljenja.

Zavod za transfuzijsko medicino v Ljubljani.
Zavod za transfuzijsko medicino v Ljubljani. © Urška Hrast

Od leta 1953, ko je Rdeči kriz s svojimi območnimi združenji prevzel pobudo, da krvodajalci darujejo kri, v Sloveniji nikoli ni zmanjkovalo krvi. »To je tisto, kar nas v svetovnem merilu uvršča zelo visoko, kajti velik delež slovenske populacije daruje kri. Med Slovenci je 65 tisoč krvodajalcev, vsako leto prvič daruje kri 10 odstotkov mladih. Vsako leto pride na krvodajalske akcije 100 tisoč krvodajalcev, dobri dve tretjini moških in tretjina žensk,« je v pogovoru za Radio Ognjišče povedala strokovna direktorica Zavoda za transfuzijsko medicino dr. Polonca Mali.

Slovensko zdravstvo še nikoli ni ostalo brez krvi, čeprav v povprečju vsakih pet minut nekdo potrebuje kri. O tem, kakšne so potrebe po posameznih krvnih skupinah, si ažurno lahko ogledate na spletnih straneh Zavoda za transfuzijsko medicino. Transfuzijska služba je tista, ki skupaj z zdravniki na klinikah, ki predpisujejo zdravljenje s krvjo, zagotavlja, »da je kri kot zdravilo pravilno obravnavana, indicirana in pravilno uporabljena.« Pred odvzemom krvi opravijo testiranje na odvzeti krvi, krvodajalec pa izpolni anketo, ki so jo v zadnjih mesecih posodobili z vprašanji, povezanimi z virusom zika.

Aktualne potrebe po krvnih skupinah si lahko ogledate na spletnih straneh ZTM.
Aktualne potrebe po krvnih skupinah si lahko ogledate na spletnih straneh ZTM. © Urška Hrast

 

Moto letošnjega svetovnega dne krvodajalcev je »Kri nas vse povezuje«. »S tem, ko darujemo kri brezplačno in anonimno, postanemo povezani s popolnim neznancem, bolnikom. In to je tisto, ta humana, solidarnostna nota, ki ljudi povezuje. Veliko višja raven zavedanja, veliko višja oblika solidarnosti v tem nemirnem obdobju,« meni dr. Malijeva.

Pri nas se vsako leto na akcije odzove skoraj deset odstotkov novih, mladih krvodajalcev, kar je nad povprečjem EU, ki znaša od štiri do pet odstotkov. To je podatek, saj s tem ohranjamo nacionalno tradicijo prostovoljnega darovanja krvi, pomlajujemo krvodajalsko populacijo in skrbimo, da nam v prihodnosti ne bo zmanjkalo krvodajalcev.

© Urška Hrast

Slovenija, Sociala, Zdravstvo
Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović) Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović)

150 mož želi biti odgovornih v družini in družbi

Na Sladki Gori je danes potekalo 4. vseslovensko srečanje mož, očetov in sinov. Po sveti maši so zbrani prisluhnili okrogli mizi. Na njej so sodelovali celjski škof Maksimilijan Matjaž, družinski ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«