NSi s konkretnimi priporočili za večjo učinkovitost obveščevalno-varnostnega sistema
Politika | 07.06.2016, 15:50 Petra Stopar
Poslanska skupina NSi je v želji po zagotovitvi učinkovitejšega obveščevalno-varnostnega sistema v Sloveniji pripravila pet priporočil, ki jih je poslala v obravnavo in sprejem v Državnem zboru. V NSi poleg zagotovitve dodatnih proračunskih sredstev opozarjajo na potrebo po notranji prenovi varnostno-obveščevalnih organov in po vzpostavitvi civilnega nadzora nad njimi.
V NSi že dlje časa opozarjajo na neučinkovitost obveščevalno-varnostnega (OV) sistema. OV sistem je po njihovih besedah „zaradi 'tajnega' načina dela manj na očeh javnosti oziroma je javnost s težavami sistema seznanjena le ob različnih 'aferah', ki pa jih je v zadnjem času preveč“. Prepričani so, da je glavni problem v sami neučinkovitosti, kar se je znova pokazalo v primeru Žavbi.
Tako kot celoten varnostni sistem, so tudi vse tri organizacije, ki sestavljajo OV sistem – Slovenska varnostno obveščevalna agencija (SOVA), policija in obveščevalno-varnostna služba Ministrstva za obrambo (OVS MORS) - v preteklih letih izgubile velik del proračunskih sredstev. „Stanje v policiji je znano, SOVA in OVS MORS pa sta svoja proračuna zmanjšala za več kot tretjino. Kadrovska sestava je vse starejša in če pogledamo obdobje petih let, tudi zmanjšana. Pomanjkanje zadostnih finančnih sredstev pomeni v prvi fazi zaostajanje z občutljivo tehniko, v zadnji fazi pa manjše operativno delovanje. To enostavno pomeni, da omenjeni službi ne delujeta več tako učinkovito, kot sta delovali v preteklosti in kot bi morali delovati v prihodnosti,“ poudarjajo v poslanski skupini.
Opozarjajo tudi na dejstvo, da sta se v SOVA in OVS MORS po volitvah zamenjala že dva direktorja, izvedene pa so bile tudi številne druge menjave. „Vse to vodi v nestabilnost, ki onemogoča kontinuiteto umirjenega dela. V NSi se zavedamo, da za takšno stanje ni kriva le sedanja vlada. A zavedamo se tudi, da zgolj s kritikami ni možno razmer izboljšati oziroma spremeniti. Zavedamo se tudi omejenih finančnih zmožnosti, vendar pa te v zdajšnjem nestabilnem mednarodnem okolju ne smejo biti razlog za trenutno zaskrbljujoče stanje OV sistema.“
Med drugim vladi poslanci NSi s prvopodpisanim Matejem Toninom predlagajo preoblikovanje Sveta za nacionalno varnost v operativni organ, ki bo varnostne razmere redno preučeval in v primeru potreb tudi takoj ukrepal.