Aleš Primc na shodu Odbora 2014
Odbor 2014 zbira overjene podpise za zakon o pravičnejšem pravosodju
Politika | 06.06.2016, 13:37 Petra Stopar
V Odboru za varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin - Odboru 2014 so začeli zbirati 5000 podpisov za zakonodajne spremembe, ki bodo po njihovih besedah zagotovile večjo javnost, preglednost in odgovornost v pravosodju. Predsednik Odbora 2014 Aleš Primc je prepričan, da jih bodo zbrali dovolj.
Podpise podpore zakonu za pravičnejše pravosodje je ob predložitvi osebnega dokumenta mogoče oddati na upravnih enotah po Sloveniji.
Primc je na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil, da so se mnogim krivice v sodnih dvoranah že zgodile, mnogim pa se sodni postopki vlečejo nerazumno dolgo. Vsi pa si po njegovem prepričanju želijo, da bi se jim sodilo v skladu z zakonom in ustavo. Ob tem je omenil eno od raziskav Evropske komisije, po kateri je zaupanje v pravosodje v Sloveniji najnižje med članicami unije. Prepričan je, da je večina slovenskih sodnikov kakovostnih, strokovnih in poštenih, vendar pa manjšina zlorablja svojo funkcijo, zaradi česar je treba vzpostaviti mehanizme, s katerimi bi te sodnike izločili iz sistema.
In tudi to je eden od ciljev, ki ga zasleduje predlog zakona, ki po Primčevem mnenju prinaša še »večje spoštovanje človekovih pravic na sodiščih, javnost rezultatov glasovanja v senatih sodišč, ločena mnenja sodnikov v senatih sodišč, možnost snemanja sojenja in fotografiranja sodnikov, javno evidenco sodnikov – kršiteljev človekovih pravic, pregleden sistem napredovanja sodnikov, odškodninsko odgovornost sodnikov in tožilcev, dejansko možnost izločitve sodnika, preprečitev takojšnjega prehajanja sodnikov in tožilcev med odvetnike, nadzor javnosti nad delom sodnikov, javnost premoženjskega stanja sodnikov«. Nadzor javnosti nad delom sodišč bi radi v Odboru 2014 dosegli tako, da bi v eno od komisij, ki nadzorujejo delo sodišč, svoje člane predlagali tudi državljani.
Primc je ob tem poudaril, da ni čas za tarnanje, ampak za to, da nekaj naredimo. »Na mnogih upravnih enotah bodo naši prostovoljci na stojnicah. Če slučajno na vaši UE ne bo naše stojnice, vas prosimo, da podpisan in overjen obrazec pošljete na naslov Odbor 2014, p. p. 2056, 1001 Ljubljana,« je še pojasnil za naš radio.
S spletne strani Državnega zbora je razvidno, da je 60-dnevni rok za zbiranje podpisov začel teči že 18. aprila, kar pomeni, da se bo rok iztekel 16. junija, torej čez 10 dni.
Celotno besedilo predloga zakona je dosegljivo na tej povezavi.