V Turčiji poskus državnega udara, provladne sile so ga zatrle
Svet | 16.07.2016, 16:08
V Turčiji je del vojske sinoči skušal izvesti državni udar. Provladne sile so ga zatrle. Umrlo je najmanj 265 ljudi, tisoč 440 je ranjenih. Premier Binali Yildirim je sporočil, da so razmere pod nadzorom, predsednik države Recep Tayyip Erdogan je opozoril na možnost novih napetosti. Oblasti so prijele več kot 2 tisoč 800 pripadnikov dela vojske, ki naj bi stal za dogajanjem. Svet z zaskrbljenostjo spremlja razmere.
Del turške vojske je sinoči sporočil, da je prevzel nadzor v državi ter uvedel policijsko uro in vojaški pravni red. Pučisti so zajeli več vojaških poveljnikov in jih odpeljali na neznane lokacije. V Carigradu so delno zaprli mostova čez morsko ožino Bospor, ki povezujeta evropski in azijski del Turčije, pred največjim letališčem v Carigradu so namestili tanke, tako največje turško mesto kot prestolnico Ankara so nizko preletavala vojaška letala in helikopterji, v obeh je bilo slišati streljanje.
Erdogan je kmalu zatem sporočil, da ni bil odstavljen in da ostaja na oblasti. Državljane je pozval, naj se uprejo. Zatrdil je, da je poskus državnega udara izvedla manjšina v vojski, in dodal, da nikakor ne verjame, da bodo pučisti uspeli. Ko je danes priletel s počitnic v letovišču Marmaris, je v Carigradu dogajanje označil za izdajo in obljubil, da bodo krivci plačali visoko ceno. Svojim podpornikom je še dejal, naj ostanejo na ulici, saj lahko vsak trenutek pride do novih napetosti.
Civilne oblasti nadzirajo razmere v državi
Začasni načelnik generalštaba vojske general Ümit Dündar je sporočil, da je poskus državnega udara spodletel, to je potrdil tudi Yildirim. "Dragi prebivalci moje ljube dežele. To, kar se je zgodilo sinoči, 15. julija, je črn madež na turški demokraciji." Yildirim je napovedal, da bodo pučistom sodili. Dejal je tudi, da bo parlament govoril o ukrepih za preprečitev podobnih incidentov, slišati je že ugibanja o morebitni vnovični uvedbi smrtne kazni.
Nekaj pučistov naj bi se zateklo v Grčijo
V grškem mestu Aleksandropolis je medtem pristal turški vojaški helikopter z osmimi ljudmi na krovu. Oblasti domnevajo, da gre za sodelujoče v državnem udaru v Turčiji. Vseh osem je zaprosilo za politični azil, Turčija je zaprosila za njihovo izročitev. Vladi v Ankari nasprotujoča skupina Turkov pa naj bi zavzela fregato v turški pomorski bazi Golcuk in za talce vzela poveljstvo flote.
Svet obsoja državni udar v Turčiji
Z vsega sveta se vrstijo obsodbe državnega udara v Turčiji. Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon je sporočil, da ni sprejemljivo nobeno vpletanje vojske v zadeve držav. Podporo demokratično izvoljenim turškim oblastem so izrekli predsednik ZDA Barack Obama, grški premier Aleksis Cipras, nemška kanclerka Angela Merkel, Francija in vodstvo Evropske unije. V Kremlju so zaradi dogajanja zaskrbljeni, iranski zunanji minister Džavad Zarif je poudaril, da so stabilnost, demokracija in varnost Turčije prednostne naloge. Poskus državnega udara je najostreje obsodila tudi Slovenija.