Krasno jasna noč in enkraten pogled v globino vesolja
| 08.05.2016, 09:52 Blaž Lesnik
V petek (6. maja) zvečer se je na Kureščku na travniku pod cerkvijo Kraljice miru zbralo približno petdeset astronomskih doživetij željnih poslušalcev in amaterskih astronomov. Slednji so s seboj pripeljali svoje teleskope, tako da je prav vsak lahko v miru pogledal skozi kukalo. Še eno opazovanje pod pobudo in vodstvom avtorja oddaje Zanimivosti nočnega neba prof. Borisa Khama tokrat ni ovirala nobena meglica - noč je bila namreč popolnoma jasna.
Kot uvod v ponedeljkovo opazovanje prehoda Merkurja čez Sončevo ploskev ali pa preprosto nova priložnost za pogled v nepredstavljive razsežnosti prostora nad nami. Čudovit je bil pogled v največji planet našega osončja - Jupiter, na plinskem velinu se je lepo videlo rdečkaste pasove iz ozračja, lepo se je videl tudi vedno navdušujoč Saturnov obroč, pa rdeči planet... Globoko vesolje s svojimi oddaljenimi galaksijami v ozvezdju Velikega medveda, v Herkulu razsuta kopisa z milijonom zvezd, značilna ozvezdja in še in še... Najvztrajnejši so vso noč preživeli pod odprtim nebom. Pogled v neskončna prostranstva je bil enkraten tudi s prostimi očmi, noč pa sploh ne tako hladna.
V ponedeljek, 9. maja 2016, bo tudi pri nas viden prehod Merkurja preko Sončeve ploskve med 13:12 in 20:40 po poletnem času. Prehod bo možno opazovati le z daljnogledi ali teleskopi, ki so primerno opremljeni s filtri za opazovanje Sonca. Tudi v Sloveniji bodo v primeru lepega vremena opazovanja na več lokacijah.