papež med begunci
Papež Frančišek: Ključno vprašanje je, zakaj do migracij prihaja
Svet | 17.05.2016, 09:51 Marjana Debevec
Francoski časopis La Croix je včeraj objavil daljši intervju s papežem Frančiškom. Med drugim ga je novinar vprašal o migracijah. Po papeževih besedah ne moremo neracionalno odpreti vrat vsem beguncem, ampak se moramo najprej vprašati zakaj pravzaprav do migracij sploh prihaja.
Pri tem je sveti oče spregovoril o svetovnem ekonomskem sistemu, kateremu vlada malik denarja. Evropejce pa je pozval, naj spodbujajo integracijo beguncev, da bi tako preprečili njihovo getoizacijo.
Sobivanje med kristjani in muslimani je po papeževih besedah mogoče, strah med ljudmi pa vlada predvsem zaradi Islamske države in osvajalnih vojn, ki so delno vodene s strani islama. »Res je«, je dejal Frančišek, »da osvajalna ideja pripada duhu islama, vendar pa bi lahko na podoben način razlagali tudi cilj evangelija po Mateju, ko Jezus pošlje svoje učence do zadnjih meja zemlje«.
Obenem je sveti oče povabil, naj se vprašamo, zakaj je bil preveč zahodni model demokracije prenesen v dežele kot so Irak, kjer je vlada obstajala že prej; ali pa v Libijo, kjer imajo plemensko strukturo. »Ne moremo iti naprej ne da bi upoštevali vse te kulture«, je odgovor sklenil Frančišek, ki nikoli ne ostane le pri besedah.
V Jordaniji so tako prejšnji teden začeli izvajati projekt Vrt usmiljenja, ki omogoča zaposlitev petnajstim iraškim beguncem, ki se bodo posvetili pridelavi oljk na enem hektarju površine. Projekt se financira iz denarja, ki so ga darovali obiskovalci paviljona Svetega sedeža na razstavi Expo Milano in je na željo papeža Frančiška namenjen odpiranju delovnih mest za begunce v Jordaniji. Zbranih je bilo 150.000 dolarjev.
Apostolski nuncij v Jordaniji in Iraku Alberto Ortega Martin je na slovesnosti ob zagonu projekta poudaril, da Vrt usmiljenja ni samo kraj, kjer begunci in osebe v stiski lahko najdejo delo in dobijo plačo, ampak lahko obenem postane kraj dialoga in srečanja med osebami različnih verstev, kot je zapisal papež Frančišek v buli ob napovedi jubilejnega leta usmiljenja. Predsednik Karitas Jordanije Wael Suleiman pa je že napovedal naslednje mikro projekte, v okviru katerih se bodo odprla delovna mesta in omogočila zaposlitev beguncem in tudi jordanskim družinam, ki so brez dohodka.