Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik

Bruselj kljub povečanemu številu prebežnikov proti Italiji še ne govori o novi migracijski poti

Evropska Unija | 13.05.2016, 16:05 Petra Stopar

Agencija Evropske unije za zunanje meje Frontex ugotavlja, da je prejšnji mesec za devetdeset odstotkov upadlo število beguncev in migrantov, ki prek Sredozemskega morja nezakonito potujejo iz Turčije v Grčijo. Prvič po lanskem juniju je več prebežnikov kot na egejske otoke prispelo v Italijo.

Italijanska obalna straža je v četrtek pred obalo Sicilije rešila več kot 800 migrantov. Sprva so tuje agencije poročale, da je bilo med njimi 150 beguncev iz Sirije in da naj bi šlo za največjo skupino sirskih beguncev, ki je letos prispela v Italijo, a so nato danes objavile, da je bil Sirec le eden. Po podatkih Mednarodne organizacije za migracije je sicer letos v Italijo prispelo približno 31.000 migrantov, med njimi doslej zgolj 26 sirskih državljanov. Večina migrantov je iz afriških držav, kot so Eritreja, Nigerija, Somalija in Sudan.

Je pa Frontex zaznal znaten upad migrantov na poti proti Grčiji, k čemur naj bi predvsem prispeval dogovor med Turčijo in Evropsko unijo o vračanju nezakonitih prebežnikov z grških otokov v Turčijo, pa tudi zaprtje meja na t. i. balkanski migracijski poti. A po podatkih Evropske komisije novih migracijskih poti še ni. »Na včerajšnji videokonferenci zahodno-balkanskih držav so potrdili, da ni prišlo do premika sirskih prebežnikov ali odpiranja nove migrantske poti preko Libije v Italijo,« so v Bruslju povedali novinarjem.

Zdravniki brez meja kritični do dogovora EU – Turčija

Nevladna organizacija je državam članicam in ustanovam EU poslala odprto pismo, v katerem je dogovor s Turčijo obsodila kot »zgodovinsko odpoved moralne in pravne odgovornosti Evrope«. Kot je znano, v skladu z dogovorom Turčija jemlje nazaj sirske ekonomske migrante, ki so od 20. marca prispeli na grške otoke v zameno za večmilijardno pomoč ter porazdelitev enakega števila sirskih beguncev iz Turčije po članicah unije.

Dogovor brani Nemčija

Kanclerka Merklova je v četrtek zavrnila očitke, da se EU z dogovorom postavlja v preveč odvisen položaj s turškim predsednikom Erdoganom. Tudi nemški zunanji minister Steinmeier je branil dogovor in z njim predvideno odpravo vizumov za Turke.

A kot je dejal predsednik Evropske komisije, Turčija vizumske liberalizacije ne bo dobila, če ne bo izpolnila 72 pogojev, med katerimi je sprememba njene protiteroristične zakonodaje. Slednje je Erdogan že označil za nesprejemljivo.

Najnovejše britansko parlamentarno poročilo medtem kaže, da operacija EU v Sredozemlju Sophia po letu dni delovanja ni uspela pomembno omejiti pritoka migrantov in razbiti mrež tihotapcev z ljudmi ob libijski obali. Poleg tega, da nima pravice do vstopa v ozemeljske vode Libije, kjer deluje večina tihotapcev, operacija odgovarja le na simptome, ne na vzroke, še ugotavlja britanska lordska zbornica.

 

Ladja Triglav, ki je prav tako sodelovala v operaciji Sophia
Ladja Triglav, ki je prav tako sodelovala v operaciji Sophia © MORS

Evropska Unija
Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«