Muslimani in kristjani o sodelovanju
Svet | 14.05.2016, 10:23 Marjana Debevec
Vatikan je objavil memorandum o sožitju z muslimani. Med krščanstvom in islamom je veliko več skupnih točk kakor razlik, je zapisano v izjavi ob sklepu konference Papeškega sveta za medverski dialog in Kraljevega inštituta za medverske študije iz Jordanije. Skupne točke v veri in vrednotah nudijo trden temelj za mirno in rodovitno sožitje, tudi z ljudmi, ki ne pripadajo nobeni veroizpovedi, so zapisali v izjavi, ki jo je povzela Družina.
Osem mednarodnih izvedencev s katoliške strani in šest prav tako mednarodno priznanih strokovnjakov iz islamske delegacije je dva dni razpravljalo o skupnih vrednotah v družbenem in političnem življenju. Pogovore sta vodila predsednik papeškega sveta za medverski dialog kardinal Jean-Louis Tauran in predsednik islamskega izobraževalnega in raziskovalnega središča s sedežem v Amanu princ Hassan bin Talal. Udeležence je v avdienco sprejel tudi papež Frančišek.
V skupni izjavi je zapisano, da bi tako islam kot krščanstvo lahko prispevala k bolj človeški in civilizirani družbi, če bi verniki upoštevali vsak svoja načela češčenja Boga in ljubezni do bližnjega. Kristjani in muslimani verujejo v od Boga dano človekovo dostojanstvo z neodtujljivimi pravicami, ki jih je potrebno zaščititi z zakonom, so poudarili.
Dialoška skupina je obenem izrazila dejavno solidarnost s trpečimi ne glede na njihovo narodnostno pripadnost, vero ali kulturo. V nobenem primeru človekoljubna pomoč ne sme biti sredstvo za spreobračanje drugače mislečih. Obenem so udeleženci medverski konferenci tudi poudarili skupno željo po vzgoji mladih v državljane, ki bodo spoštovali kulturno različnost, ter prizadevanja za odgovorno ravnanje z naravnimi viri in reševanje sporov na temeljih prava.
Papež Frančišek je udeležence srečanja že minuli teden pozval k približevanju med kristjani in muslimani. »Vsi imamo skupnega očeta. Bratje smo«, je dejal med srečanjem z gosti konference. Iz dialoga besed lahko nastane tudi prijateljstvo. »To zmore vsak otrok. Zakaj tega ne storimo tudi sami?«, je vprašal sveti oče.
Spomnimo še, da je leta 1994 ustanovljeni Kraljevi inštitut za medverske študije v Amanu dal oktobra 2007 pobudo za poziv k »Skupni besedi«, s katerim je 138 islamskih učenjakov krščanske Cerkve povabilo k dialogu.