kardinal Parolin v pogovoru za Radio Ognjišče
Kardinal Parolin v Litvi
Cerkev po svetu | 10.05.2016, 12:35 Marta Jerebič
Vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin, se mudi v pribaltskih državah. Včeraj je končal obisk v Litvi, sedaj je v Estoniji, jutri odhaja v Latvijo. Glavni povod za obisk v Litvi je bil narodni evharistični kongres.
Kardinal Parolin je ob sklepu evharističnega kongresa v nedeljo pri sveti maši spregovoril o upanju in spravi ter Božjem usmiljenju. Prav v Vilni je umetnik Eugeniusz Kazimirowski leta 1934 po naročilu sv. Favstine Kowalske in njenega duhovnega očeta Michała Sopoċkega naslikal prvo podobo Božjega usmiljenja. Izkusiti Božje usmiljenje v vsakdanjem življenju je povabilo, ki je namenjeno vsakomur med nami, četudi smo grešniki. To je tudi osrednje sporočilo, ki ga papež Frančišek posreduje Cerkvi v tem jubilejnem letu, je spomnil kardinal Parolin. Isto sporočilo je leta 1993 v Litvo prinesel takratni papež Janez Pavel II., ko je vse litovske duhovnike povabil, da bi v odnosu do bratov in sester postali dobri Samarijani in bi tako po dolgih letih gospodovanja sumničenj in ovaduštva dopolnili proces sprave.
Kardinal Parolin je v Litvi obiskal tudi znameniti Grič križev v mestu Šiauliai. Gre za kraj, ki predstavlja simbol upanja in vztrajanja med temačnimi in dolgimi leti komunističnega režima.
Na srečanju s študenti mednarodnih odnosov in politologije ter drugimi predstavniki litovskih študentov in akademske skupnosti je govoril o diplomaciji Svetega sedeža v službi miru. Med drugim je spomnil, da papež Frančišek predlaga pristop k politiki in diplomaciji, ki bi bil hkrati praktičen in usmiljen. Bog človeški brezbrižnosti namreč oporeka s svojim usmiljenjem. Usmiljenje pa je tesno povezano s solidarnostjo. Gradnja kulture usmiljenja in solidarnosti je zato nujen pogoj miru. Usmiljenje pa lahko doseže srce vsakogar, je poudaril kardinal Parolin. Današnje politike in diplomate mora zato navdihovati prepričanje, da je usmiljenje zmožno preseči vsako situacijo človeške bede.