Janez Pavel II.
20. obletnica prvega obiska Janeza Pavla II. v Sloveniji
Cerkev na Slovenskem | 17.05.2016, 10:02 Marta Jerebič
Mineva 20 let od prvega obiska papeža Janeza Pavla II. v Sloveniji. 17. maja 1996 je na Brezjah opravil prvi postanek na svojem tridnevnem obisku. Jubileja se bodo v baziliki Marije Pomagaj spomnili s slovesno sveto mašo, ki jo bo ob 19. uri daroval apostolski nuncij Juliusz Janusz. Maša v spomin na papežev obisk bo tudi v četrtek zvečer v mariborski stolnici.
Papež Janez Pavel II. je v okviru prvega obiska, ki je potekal pod geslom Oče, potrdi nas v veri, je obiskal tri tedanje (nad)škofije: Koper, Ljubljano in Maribor.
Srečal se je z vodilnimi predstavniki političnega in verskega življenja, redovnimi predstojnicami in predstojniki, verniki in številnimi mladimi iz domovine, zamejstva in tujine. Med drugim obiskom je v Mariboru razglasil prvega slovenskega blaženega škofa Antona Martina Slomška.
Papež je leta 1996 pri nas praznoval svoj 76. rojstni dan in se je ob tej priložnosti spomnil tudi pomembnih obletnic slovenskega naroda v povezavi s krščanstvom na Slovenskem. Papežev obisk v Sloveniji je imel poleg pastoralnega tudi zgodovinski poudarek, namreč obeležitev 1250-letnice krščanstva na Slovenskem. Leta 1996 je minilo 1200 let od oglejsko-čedadske sinode, ki je začrtala misijonsko in pastoralno delo med Slovenci južno od Drave ter 1111 let od smrti slovanskega apostola sv. Metoda. Slovenci smo tedaj obhajali tudi 1000-letnico Brižinskih spomenikov, najstarejšega slovenskega verskega in kulturnega dokumenta, ki je prvo katehetsko-liturgično besedilo v slovenskem jeziku.
Papeževe besede so številnim Slovencem dale novo upanje in pripomogle k utrditvi vere, posebej tudi glede na to, da je bilo nekaj predhodnih desetletij javno izpovedovanje in prakticiranje verskega življenja javno onemogočeno in družbeno-politično nezaželeno. Obisk papeža Janeza Pavla II. ni bil namenjen samo verujočim in predstavnikom cerkvene hierarhije, ampak je ponudil tudi več priložnosti za politična in diplomatskega srečanja. Pastoralni obisk ni bil pomenljiv le za takratni zgodovinski trenutek, saj so besede o njegovi izrednosti med ljudmi žive še danes.