Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Patriarhalni vikar za Jordanijo, Maroun Lahham (foto: Radio Vatikan)
Patriarhalni vikar za Jordanijo, Maroun Lahham

Patriarhalni vikar v Jordaniji o beguncih v tej državi

Cerkev po svetu | 29.05.2016, 07:00 Marta Jerebič

Jordanija, ki ima 6 milijonov prebivalcev, je sprejela 3 milijone beguncev. Patriarhalni vikar za Jordanijo, nadškof Maroun Lahham, je za spletni portal Vatican Insider pojasnil, da je razlog predvsem v njeni gostoljubnosti in dejstvu, da begunci prihajajo iz sosednjega Iraka in Sirije. Tudi on je prepričan, da je Islamsko državo možno ustaviti samo tako, da od nje prenehamo kupovati nafto po nizki ceni in ji prenehamo prodajati orožje. Vojna po njegovih besedah ne poteka samo v Siriji, ampak so vanjo vključene Amerika, Rusija, Evropa, Turčija, Savdska Arabija in Katar. Zlasti Ameriko je obtožil velikanske hinavščine, saj od Islamske države, ki je zasedla območja naftnih vrtin, kupuje poceni nafto in ji prodaja orožje. Če bo ta pipa ostala odprta, ne bo sprememb. Pojasnil je tudi, zakaj je izvažanje demokracije obsojeno na polom.

Patriarhalni vikar za Jordanijo je pojasnil, da sirski begunci večinoma živijo po posameznih jordanskih mestih. Razmere so se tako ponekod precej spremenile – 50 tisoč prebivalcem se je pridružilo 70 tisoč sirskih beguncev. Majhen del jih je v begunskih taboriščih, nekateri pa se že vračajo v domača mesta, ki so bila osvobojena. Kar se tiče sirskih beguncev, obstaja tesno sodelovanje med jordansko vlado in Jordansko Karitas.

Za iraške begunce je zgodba precej drugačna. V Jordanijo so prihajali v štirih valovih: leta 1991, 1993, 2003 in 2014. Do tega zadnjega vala je prišlo po padcu Mosula in ravnine Ninive, zato so ti begunci večinoma kristjani, katoličani. Vlada je zanje storila le to, da jim je dovolila priti, tudi brez potnega lista, saj so mnogi izgubili vse. Prepustila jih je Jordanski Karitas, ki mora poskrbeti za vse: hrano, dom, zdravniško oskrbo, izobraževanje.

Italijanska škofovska konferenca je nedavno prevzela dveletni program šolanja za 1500 otrok in za to namenila milijon in pol evrov letno. Patriarhalni vikar za Jordanijo je ob tem izrazil upanje, da bi se iraški begunci po dveh letih vrnili na svoje domove in da bo Jordanija bolj normalno zadihala, vendar pa se iraški begunci, ki so prišli iz Mosula in ravnine Ninive ne želijo vrniti. Po njihovem odhodu so tudi muslimanski sosedje ropali njihove hiše. Msgr. Lahham meni, da to govorijo tudi zato, ker imajo pred očmi tretjo možnost – oditi v ZDA in Kanado. A ko bodo spoznali, da imajo le dve možnosti – vrniti se v svojo državo ali ostati v Jordaniji brez dela, se bodo nekateri vrnili.Msgr. Lahham je povedal, da so se nekateri iraški kristjani iz Evrope že vrnili v Irak, saj se v Evropi niso uspeli prilagoditi.

O demokraciji pa je patriarhalni vikar za Jordanijo dejal, da se tega ne more izvoziti ali vsiliti, demokracijo se doseže, korak za korakom. Zahod je poznal eno samo obliko demokracije. Ni rečeno, da je takšno demokracijo mogoče izvajati na Kitajskem ali Bližnjem vzhodu. Papež Frančišek vedno govori o Cerkvi, ki ne sme biti osredotočena na samo sebe. Evropa pa je po Lahhamovih besedah prav taka: svoje kriterije želi uveljaviti po vsem svetu in to je zelo narobe, tako družbeno kot politično.

 

Cerkev po svetu
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.