Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Veliki imam: Terorizem nima nič z islamom

Cerkev po svetu | 25.05.2016, 12:23 Petra Stopar

Po ponedeljkovem zgodovinskem srečanju papeža Frančiška in velikega imama egiptovske univerze Al-Azhar je slednji za vatikanski radio strnil vtise s pogovora in znova izrazil veliko hvaležnost zanj. Kot je znano, sta se najvišji duhovni avtoriteti sunitskega islama in Katoliške Cerkve srečali po desetih letih.

Po še enem pogovoru, ki ga je na koncu zaznamoval objem, je veliki imam sunitskega islama Ahmed al-Tayyib papeža Frančiška označil za »moža miru, ki se drži nauka krščanstva, ki je vera ljubezni in miru«, ter »moža dialoga, ki so mu mar zapostavljeni v svetu«. Kot je veliki imam dejal v pogovoru za arabsko oddajo Radio Vatikan, je prišel čas za predstavnike velikih verskih usmeritev, da skupaj odločno in konkretno sodelujejo za človečnost in mir. »Človek brez vere je nevarnost za svoje bližnje,« kar velja tudi za islam, je dodal. Zato si kairska univerza Al-Azhar prizadeva za jasno smer in poudarja pomen omike in izobrazbe.

»Ko sem trenutno tukaj v Vatikanu, v srcu Evrope, hočem izkoristiti priložnost, da na tem najpomembnejšem kraju za katoličane, vse pozovem, da skupaj nastopimo proti terorizmu. Če se z njim ne bomo spoprijeli, njegove posledice ne bodo tragične le za ljudi na Bližnjem vzhodu. Dodal bi še to, da terorizem je, vendar nima nič opraviti z islamom,« je poudaril.

Veliki imam je še izrazil skupno željo sunitske univerze Al-Azhar in Vatikana za vnovično vzpostavitev rednega sodelovanja, saj kot je znano, se je teološka izmenjava med obema prekinila leta 2011, potem ko je papež Benedikt XVI. po napadih na koptske kristjane Egipt pozval k večji zaščiti te manjšine pred verskim preganjanjem in nasiljem.

Predsednik papeškega sveta za medverski dialog kardinal Tauran pa je za Radio Vatikan v zvezi s srečanjem povedal, da želita imam in papež »doprinesti k dialogu med kristjani in muslimani na Bližnjem vzhodu, kjer je položaj obeh verstev skoraj brezupen«. Kot ocenjuje kardinal, sta namreč dialog in vzgoja »ključno orožje v boju proti terorizmu«. Dodal je še, da je prva ovira, ki jo morajo premagati, »nevednost«, saj da se veliko kristjanov boji muslimanov, čeprav morda še nikoli niso nobenega srečali ali odprli Korana. Enako po kardinalovem mnenju velja za muslimane.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...