Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Klekljanje na Zmorcu (foto: Jernej Jemc)
Klekljanje na Zmorcu

Klekljanje na Zamorcu povezuje in plete lepe zgodbe

| 05.04.2016, 15:08 Mateja Feltrin Novljan

Slikovita Škofja Loka je vabljiva z vsem, kar ima in jo obdaja, poseben čar pa ji dajejo ljudje, ki v njej živijo in ustvarjajo. S širšim škofjeloški področjem je povezana tudi čipka, ki je od nekdaj povezovala in vabila k lepemu – že ob nastajanju, ko so se ob vzorcih pletle tudi zgodbe, in ob občudovanju, ko je bil izdelek nared. Zagotovo bo veliko občudovanja in pozornosti pritegnil največji punkelj, ki so ga ustvarili v trgovini Čipke Mojca in ga poimenovali po loškem grbu - Zamorc.

„Na Zamorcu lahko vzorec, ki ga je narisala Vida Kejžar, klekljajo kar tri klekljarice hkrati. V času Svetovnega čipkarskega kongresa OIDFA, ki bo od 24. do 26. junija potekal v Ljubljani, bomo čipko razstavili v Sokolskem domu v Škofji Loki. Vse sodelujoče klekljarice in klekljarje zapišemo v spominsko knjigo, ki bo takrat tudi na ogled,“ nam je ob obisku povedal Jernej Jemc, ki skupaj z ženo Andrejo nadaljuje čipkarsko družinsko tradicijo, ki jo je začela njegova mami Mojca. Navdušen je nad zgodbami, ki se pletejo ob izdelavi velike čipke. Del te zgodbe smo želeli biti tudi mi in ker ne znamo klekljati, smo med tem lepim opravilom zmotili učenke klekljarske šole Žiri in dogajanje predstavili v Sobotni iskrici.

Učiteljica Branka Grošelj budno spremlja klekljanje učenk
Učiteljica Branka Grošelj budno spremlja klekljanje učenk © Jernej Jemc

Na Zamorcu klekljale učenke klekljarske šole Žiri

Svoje mesto je na širšem škofjeloškem območju našla tudi ročno klekljana čipka, ki se je uvrstila med simbole slovenske identitete. Klekljarice in klekljarji so nekoč ustvarjali zato, da so imeli dodaten zaslužek, danes pa nekateri ohranjajo in nadaljujejo družinsko tradicijo, vedno več mladih pa se želi učiti te ročne spretnosti, ker jih je čipka preprosto očarala, saj lahko naredijo prijeten prtiček, podobo priljubljene živali ali pa modni dodatek, na katerega bodo posebej ponosni.

Zasluge za to imajo klekljarski krožki in klekljarske šole, ki delujejo v sami Škofji Loki in okolici. Ena od klekljarskih šol deluje tudi v Žireh. Branka Grošelj, učiteljica klekljanja v Čipkarski šoli v Žireh, je prevzela to delo po svoji mami, znani klekljarici in učiteljici klekljanja Marici Albreht. Klekljarsko šolo obiskuje okrog 120 učencev in učenk, letos praznujejo 110 let neprekinjenega delovanja. Učiteljica Branka Grošelj je na Zamorcu klekljala s svojo mamo, ker ji je bilo tako všeč, je čez nekaj dni pripeljala še svoje učenke. Prisluhnite posnetku in vedeli boste, kako prijetno se lahko klepeta ob tem delu.

Vsaka klekljarica se vpiše v spominsko knjigo
Vsaka klekljarica se vpiše v spominsko knjigo © Jernej Jemc

»Namen klekljanja na največjem punklju je razpoznavnost, ohranjanje in predstavitev ročno klekljane čipke tujim gostom, ki nas bodo obiskali v okviru svetovnega kongresa,« je povedal Jernej Jemc in povabil vse klekljarice in klekljanje, da jih obiščejo in preživijo lepe skupne trenutke. Število vpisov v spominsko knjigo prijetno narašča, doslej je vanje svoje vtise napisalo že 65 klekljaric in klekljarjev vseh generacij. Pridružite se jim, vse informacije so vam na voljo na spletni strani Čipke Mojca.

 

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...