Italija in Bruselj zaskrbljena zaradi načrtov Avstrije na prehodu Brenner
Evropska Unija | 29.04.2016, 14:59 Petra Stopar
Nemčija in Avstrija si od Italije želita ostrejših ukrepov za preprečevanje nezakonitih migracij. Kot sta po srečanju poudarila notranja ministra teh držav, se množične migracije, kakršne so se še donedavno dogajale na balkanski poti, ne smejo ponoviti čez Italijo. V strahu pred tem je Avstrija že začela pripravljati nove ukrepe za zaostritev mejnega nadzora, predvsem na prelazu Brenner, kjer bo po potrebi gradila tudi ograjo. Nad temi načrti so zaskrbljeni tako v Rimu kot Evropski komisiji.
Nemški in avstrijski notranji minister Thomas de Maiziere in Wolfgang Sobotka sta obljubila pomoč njunih držav Italiji pri zajezitvi migrantskih tokov. Po navedbah Sobotke v Libiji na pot v Evropo čaka od 200.000 do milijon pribežnikov, od katerih jih je več kot 70 odstotkov ekonomskih. Zato jim je treba po njegovem mnenju poslati jasno sporočilo, da nimajo v Evropi nobenih možnosti.
Avstrijski, nemški in italijanski policisti bi tako že na italijanskih tleh stopili na vlake in preverjali potnike. Prav tako bi v žariščne točke oz. sprejemne centre za migrante napotili avstrijsko in nemško osebje. Avstrija sama pa naj bi po poročanju avstrijskih medijev na mejnem prehodu Brenner na Južnem Tirolskem konec maja ali najkasneje 1. junija uvedla strožji nadzor, vključno z možnostjo postavitve 370-metrske ograje.
Komisija svari pred ukrepi, ki bi preprečili vnovično polno vzpostavitev schengna do konca leta
»Evropska komisija z veliko zaskrbljenostjo spremlja razvoj dogodkov v zvezi s prehodom Brenner. Pri tem svari pred kakršnimi koli ukrepi, ki bi ogrozili normalno delovanje schengena. Države članice ne bi smele sprejemati nobenih ukrepov, ki bi lahko ogrozili normalno delovanje schengenskega območja v skladu z načrtom o obnovitvi schengna do konca leta. Komisija je v stiku z avstrijskimi oblastmi in bo sprejete ukrepe na Brennerju ocenila z vidika nujnosti in sorazmernosti,« je dejala govornica komisije Mina Andreeva in napovedala, da se bosta o tem vprašanju naslednji teden pogovarjala predsednik komisije Jean-Claude Juncker in italijanski premier Matteo Renzi.
Sicer pa je že italijanski notranji minister Angelino Alfano poudaril, da bi bilo zaprtje najpomembnejšega mejnega prehoda med Avstrijo in Italijo »velika napaka«. Po njegovih besedah mora avstrijska stran ravnati razumno in se izogniti blokadi Brennerja ter tako preprečiti veliko škodo za turizem ter uvoz in izvoz obeh držav.