Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Papež na Lezbosu (foto: Radio Vatikan)
Papež na Lezbosu

VIDEO: Papež: Dan je bil zame zelo močan, najraje bi se zjokal

Cerkev po svetu | 16.04.2016, 18:19 Marta Jerebič

Papež Frančišek je tudi na povratnem letu z grškega Lezbosa odgovarjal na vprašanja novinarjev. Povedal je, da je bil dan zanj zelo čustven. Za 12 sirskih muslimanov, ki so potovali z njimi v Rim, je zagotovil, da imajo urejene dokumente. Dejal je, da se v Evropo vračajo geti, namesto da bi ljudi vključevali, razume pa narode, ki imajo določen strah. Papež bi trgovce z orožjem povabil, da en dan preživijo v begunskem centru. V zvezi z ameriškim predsedniškim kandidatom Sandersom, ki ga je v Vatikanu pozdravil, ko je odhal iz doma sv. Marte, pa je dejal: "Če kdo misli, da je pozdrav vmešavanje v politiko, mu priporočam, da si poišče psihiatra.”

Papež Frančišek je znova poudaril, da je bil njegov obisk na Lezbosu humanitarne narave. Novinarjem je pokazal risbice, ki so mu jih podarili otroci, na njih pa narisali svoje doživljanje na morju – od reševanja, brodoloma, smrti, na njih tudi sonce joče. Slike, ki ponazarjajo, da tudi najmljaši želijo mir.

“Poglejte tole sliko. Videli so, kako se utaplja otrok. To se njim zasidra v srce. Danes bi se človek najraje zjokal,” je dejal. 

Evropa mora po papeževih besedah nujno uresničevati politiko sprejemanja in integracije, gospodarske rasti, ustvarjanja delovnih mest, reformirati mora ekonomijo. Vse to so mostovi, ki nas vodijo v to, da ne bomo gradili zidov.

V zvezi s tremi muslimanskimi družinami, ki so šle z njim v Italijo, je pojasnil, da ni šlo za izbiro na podlagi verske pripadnosti, ampak so bile izbrane, ker so imele urejene dokumente. “Na prvem seznamu sta bili na primer dve krščanski družini, ki pa nista imeli urejenih dokumentov. Ne gre za privilegij. Vseh 12 je Božjih otrok. Privilegij je dejstvo, da so Božji otroci,” je dejal papež in dodal, da je zanj osrednjega pomena vključevanje, česar se mora Evropa znova naučiti, tako kot je na primer naredila z nomadi.

Za Frančiška ni razlik, ali ljudje bežijo zaradi vojne ali lakote, oboji so po njegovih besedah žrtve izkoriščanja. Novinarjem, ki so ga spraševali o pomenu tega potovanja, je odgovoril s besedami Matere Terezije: majhna dejanja spreminjajo svet: “Takšna majhna dejanja moramo delati vsi, iztegniti moramo roko k tistemu, ki potrebuje pomoč.”

Papež je spregovoril tudi o posinodalni apostolski spodbudi o ljubezni v družini Amoris Letitia. Mediji so po njegovih besedah znova dali preveč pozornosti obhajilu znova poročenim ločencem, zato jih je povabil, naj preberejo predstavitev, ki jo je pripravil dunajski nadškof, kardinal Christoph Schönborn, in namenijo pozornost dejstvu, da je družina po vsem svetu v krizi.

Družina je temelj družbe. Ne opažate, da se mladi nočejo poročati? Ne opažate, da je padec natalitete v Evropi za zjokat. Ne opažate, da ni dela in da, kjer delo je, mama in oče, opravljata dve službi, otroci pa odraščajo sami in se ne učijo rasti v dialogu z očetom in mamo?”

Tako se je končalo 13. mednarodno potovanje papeža Frančiška. 14. ga bo konec junija popeljalo v Armenijo – če seveda ne bo vmes še kakšnega presenečenja.

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...