V Vatikanu konferenca o opustitvi teorije pravične vojne
Cerkev po svetu | 07.04.2016, 12:30 Marta Jerebič
V Vatikanu bo prihodnji teden potekala konferenca, na kateri bo približno 80 strokovnjakov razpravljalo o nauku katoliške Cerkve o teoriji pravične vojne. Dogodek od ponedeljka do srede pripravlja Papeški svet pravičnost in mir ter mednarodno katoliško gibanje Pax Christi. Kot poroča ameriški tednik National Catholic Reporter, naj bi udeleženci predlagali, da se opusti stoletja staro teorijo o pravični vojni kot katoliškem odgovoru na nasilje in razvije nov moralni okvir, ki zavrača etična opravičila za vojno. Izražajo tudi upanje, da bo papež Frančišek na podlagi njihovih razprav svoj naslednjo okrožnico osredotočil na vprašanja katoliškega dela za mir.
Teorija o pravični vojni je izročilo, ki vsebuje več kriterijev, na podlagi katerih je mogoče uporabo nasilja moralno upravičiti. Eden teh kriterijev je, da »uporaba orožja ne sme narediti hujšega zla in nereda kakor je zlo, ki ga je treba odpraviti«.
Prvič je teorijo predložil škof iz 4. stoletja sveti Avguštin iz Hipona, poglobljeno jo je v 13. stoletju izoblikoval teolog sveti Tomaž Akvinski, danes pa jo v uradnem Katekizmu katoliške Cerkve opisujejo štirje pogoji.
Zaradi močnih zmožnosti sodobnega orožja in dokazov za učinkovitost nenasilnih pobud v odgovor na krivično agresijo številni teologi uporabo te teorije v modernih časih kritizirajo. Vse bolj namreč poudarjajo učinkovitejše delo za pravičen mir. S tem pa se odmikajo od sprejemljivosti tega, da bi vojno imenovali pravično.
Konferenca naj bi tako pripravila priporočila za oblikovanje katoliškega nauka o vojni in miru z izrecnim zavračanjem govora o 'pravični vojni'. Edini nagovor na dogodku bo imel predsednik Papeškega sveta kardinal Peter Turkson. Sicer pa bodo potekala štiri zasedanja na teme: Izkušnje nenasilja, Jezusov način nenasilja, Nenasilje in pravičen mir ter Premik onkraj neskončne vojne. Udeleženci bodo prišli z vsega sveta, med njimi iz Čila, Šrilanke, Južnega Sudana, Tanzanije, Kenije, Palestine in Burundija.
Eden od udeležencev konference, ameriški teolog, Terrence Rynne, je za National Catholic Reporter povedal, da si že dolgo želi, da bi se Cerkev oklenila dela za mir in ne bi vztrajala pri toliko stoletij stari teoriji pravične vojne. »Če bi ljudje razumeli, da imajo to močno metodo nenasilnega delovanja, ki se je vedno znova izkazala, bi se začeli odmikati od teorije o pravični vojni,« je še dejal.