Vatileaks 2
Vatileaks 2 – zaslišana Francesca Chaouqui
| 07.04.2016, 10:31 Marta Jerebič
Proces v primeru Vatileaks 2 se nadaljuje. Včeraj so bili v sodni dvorani prisotni vsi obtoženi, večinoma pa je bila peturna razprava namenjena zaslišanju Francesce Chaouqui, nekdanje PR svetovalke, ki je obtožena širjenja zaupnih dokumentov in drugih informacij medijem. Proces se bo znova nadaljeval v ponedeljek, 11. aprila.
Francesca Chaouqui je po poročanju televizijske agencije Romereports zanikala obtožbe. Poudarila je, da ni nikoli predala tajnih dokumentov novinarjem ali komu drugemu ter dodala, da je od začetka sodelovala v preiskavi. V več odgovorih se je sicer sklicevala na papeško tajnost.
Pojasnila je, da je februarja 2014 ob ustanavljanju Tajništva za ekonomijo prišlo do 'situacije' (ki je ni opisala), ki je povzročila hudo nezaupanje znotraj vatikanske komisije Cosea, ki je pripravljala predloge za reformo vatikanskih financ. Takrat je bilo več članov komisije imenovanih za uradno službo v Vatikanu, tajnik komisije (tudi obtoženec) msgr. Vallejo Balda pa službe ni dobil.
Francesca Chaouqui je povedala, da se je pozneje, maja 2014, zgodilo »nekaj strašnega« (česar ni opisala) in da naj bi papež Valleju Baldi naročil, naj to preišče. Chaouquijeva, Vallejo Balda in Nicola Maio (tudi obtoženi) so pripravili tajen dosje za papeža. Chaouquijeva je dejala, da je papež Frančišek, ko ga prebral, dosje opredelil za »preroškega« in ga uporabil kot vodnik za svoje poznejše odločitve. V istem tednu, junija 2014, pa je prefekt Tajništva za ekonomijo, kardinal George Pell od njih zahteval, da takoj predajo vse dokumente komisije Cosea, vključno z zaupnimi dosjeji, nato pa so blokirali dostop do teh dokumentov.
Tožilec je nato Chaouquijevi pokazal elektronsko pošto, s katero je obtožena prosila Valleja Balda, naj natisne glavo pisma vatikanske banke z žigom z besedilom, datiranim s 30. septembrom. Chaouquijeva je povedala, da je s tem hotela prizkusiti Valleja, ki se je hvalil, da ima papir z glavo vsakega vatikanskega urada. Chaouquijeva pravi, da je mislila, da se za njeno prošnjo ni zmenil. Vendar je tožilec pokazal, da je ponarejeni dokument natisnjen in je bil na njem tudi podpis tedanjega direktorja banke. Niso pa razkrili vsebine ponarejenega dokumenta.
Chaouquijeva je izjavila, da se je septembra 2014 Vallejo Balda počutil osamljenega in ga je skušala razvedriti ter tudi pritegniti v dobrodelne pobude. Zanikala je, da bi imela kakršnakoli spolna razmerja ter povedala, da ji je Vallejo Balda razkril »izpoved o svojem zasebnem življenju«, zaradi spoštovanja do njega pa »je ne bo razkrila«. Odtlej, trdi Chaouquijeva, se je pri njem »pokazalo čudaško obnašanje« v toliki meri, da se je začel zatekati po pomoč k astrologu.
Priznala je, da ga je aprila 2015 seznanila z novinarjem Gianom Luigijem Nuzzijem, ker je duhovnik hotel, da bi se razvedele težave njegovega dela. Chaouquijeva pravi, da novinar na duhovnika ni pritiskal in da mu je Vallejo Balda sam od sebe izročil geslo za dostop do zaupnih informacij o komisiji. Dejala je, da je Vallejo Balda za neko italijansko televizijo dal intervju o finančnih zadevah Vatikana, pri čemer so mu obraz zakrili.
Dodala je še nekaj podatkov s tem v zvezi, kakor je dejstvo, da ni nikoli resno grozila Valleju Balda, da dejavno deluje v institucijah proti mafiji, da ne dela za tajno službo in da drugi obtoženi, Nicola Maio, ni ukradel nobenih dokumentov.