Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik

Nuncij v Ukrajini: Potrebna bo večletna rehabilitacija otrok, ki živijo na območju konflikta.

Cerkev po svetu | 06.04.2016, 13:08 Marta Jerebič

Apostolski nuncij v Ukrajini nadškof Claudio Gugerotti je izrazil hvaležnost papežu Frančišku, ki je Cerkve po Evropi pozval, naj bo nabirka 24. aprila namenjena za Ukrajino. Zaradi tega poziva se je splošna medijska pozornost znova usmerila na razmere v Ukrajini, ki so bile že skoraj popolnoma pozabljene. V medijih se o tem konfliktu sploh ne govori, kar je po besedah nuncija zelo zaskrbljujoče, saj gre za konflikt v Evropi, velikih in dramatičnih razsežnosti, ki ogroža stabilnost celotne Evrope. Ukrajina je po Gugerottijevih besedah papežu zelo hvaležna, saj gre za nabirko, ki bo potekala v Evropi: smo v Evropi in Evropa bo imela nabirko zase.

Kirurški posegi brez anestezije; deklice matere, puščene v sirotišnicah, potem ko so bile žrtve zlorab; vsakodnevno odhajanje na bojna območja, da bi se našlo kaj za življenje. Vse to in še marsikaj drugega je realnost Ukrajine, o kateri svetovni mediji popolnoma molčijo.

Nuncij v Ukrajini, nadškof Claudio Gugerotti je v pogovoru za Radio Vatikan pojasnil, da v državi delujeta grkokatoliška Cerkev bizantinskega obreda in latinska Cerkev. Na območju, kjer je največ težav in nemirov, je katoliška skupnost v manjšini. Vzpostavljena je bila mreža za pomoč, ki je širše priznana, tudi s strani oblasti.

Katoliška Cerkev je zelo aktivna z različnimi centri, za katere skrbijo predvsem lokalne Karitas, tu so tudi menze za revne, rehabilitacijski centri za otroke, sprejemne hiše za matere z novorojenčki, ki so se rodili v zelo težki situaciji. Nasilje na teh območjih pogosto povzroča dramatične razmere, pri čemer je msgr. Gugerotti izpostavil primere mnogih deklic, ki ostanejo noseče in zatem popolnoma same, zavržene v sirotišnicah. Za te deklice na primer skrbijo sestre Don Orioneja. Velika pa je tudi potreba po zdravilih, operacije pogosto potekajo brez anestezije.

Papež Frančišek je v svojem pozivu k solidarnosti do Ukrajine posebej izpostavil ostarele osebe in otroke. Msgr. Gugerotti dodaja, da kar 60 odstotkov žrtev teh konfliktnih razmer predstavljajo ostareli. Veliko je tudi zapuščenih otrok: nekateri so izgubili oba starša, mnogo pa je tudi mater, ki so ostale same z otroki. Ker ne morejo dobiti vrtca, ne morejo delati in vzdrževati družine. Velik del ljudi, ki so zmožni za delo, pa je odšel iz teh krajev. Ostal ni torej nihče, ki bi skrbel za osebe, ki same zase s težavo skrbijo.

Finančna podpora s strani ukrajinske oblasti se podeljuje samo na tistih območjih, ki so pod nadzorom ukrajinske vlade. Mnogi ljudje tako neprestano hodijo z enega teritorija na drugega, med njimi je največ ostarelih žensk.

Apostolski nuncij je iz lastne izkušnje povedal, da so na kontrolnih točkah dolge vrste ostarelih žena, ki so sredi velike nevarnosti prehodile več kilometrov, da bi prišle na ozemlje, nadzorovano z ukrajinskimi silami, dvignile pokojnino in kupile hrano. Hodijo po popolnoma nezavarovani coni, v celoti obdani z minami, kar predstavlja stalno nevarnost. Mnoge osebe niso preživele.

So tudi osnovnošolski otroci, ki so popolnoma pozabili pisati in brati. Te razmere namreč trajajo že dolgo časa, vsako noč je slišati strele, razširjen je strah pred vsako stvarjo. Otroci te napete razmere vsrkavajo vase in po nuncijevem prepričanju bo potrebna resna in večletna rehabilitacija teh otrok, da bodo lahko premagali krizo.

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...