NSi predlagala omejitev prispevka za vpis v imenik odvetnikov
Slovenija | 28.04.2016, 15:42 Andrej Šinko
Odvetniška zbornica je v preteklih dneh razburila z odločitvijo, da dvigne vpisnino v odvetniški imenik s slabih 2500 evrov na kar 9000 evrov. V Akademskem društvu Pravnik takšnemu zvišanju nasprotujejo, varuhinja človekovih pravic zahteva pojasnila, v podmladku NSi pa so pripravili celo novelo zakona o odvetništvu, ki bi zbornici odvzela monopol in mladim pravnikom omogočila lažje začetke na odvetniški poti.
Skupščina Odvetniške zbornice Slovenije je pred dnevi na seji, na kateri je sodelovalo 63 odvetnikov od skupno več kot 1600, izglasovala bistveno povišanje vpisnine v odvetniški imenik, kar je pogoj za opravljanje tega poklica. Ob všteti vpisnini za pripravništvo in odvetniško kandidaturo je vpisnina doslej znašala 2500 evrov, po novem pa bo kar 9000 evrov.
Predstavnica Akademskega društva Pravnik Vesna Tišler pravi, da omenjen ukrep »drastično otežuje vstop mladih in strokovno usposobljenih pravnikov na trg odvetniških storitev in je kot tak v izrecnem nasprotju z načelom sorazmernosti«. Po besedah sogovornice pa ukrep »posega tudi v pravico svobodne gospodarske pobude, pravico enakosti pred zakonom, v smislu neenakopravnosti mladih v razmerju do tistih odvetnikov, ki so že vpisani v ta imenik, poleg tega pa tudi v pravico do svobode dela, posredno pa napada tudi ustavno načelo socialne države«.
V uradu varuha človekovih pravic so Odvetniško zbornico Slovenije zaprosili za pojasnila, posebej pa jih zanimajo merila, ki so se upoštevala pri določitvi vpisnine. Ob tem opozarjajo, da se takšna praksa lahko sprevrže v še večje zapiranje možnosti za zaposlitve mladih in vzpostavljanje prednostnih izhodišč tistim, ki bodo imeli boljše finančne zmožnosti plačila tako visokih vpisnin. Pojasnila pa je zahtevalo tudi ministrstvo za pravosodje.
Poslanska skupina NSi je zaradi tega v parlamentarno proceduro vložila kar novelo zakona o odvetništvu. To so zaradi povišanja vpisnine v imenik odvetnikov pripravili v podmladku te stranke, z njo pa želijo izboljšati možnosti mladih pravnikov pri začetku njihove odvetniške kariere. Podpredsednik podmladka Matej Hrast pravi, da je ta ukrep »izrazito usmerjen proti mladim brez močnih finančnih zaledij. In kot kaže hočejo nekateri znotraj odvetniške zbornice odvetniške kandidate dlje časa obdržati v podrejenem položaju z delom za nižje plačilo«. Predstavljena novela zato omejuje višino vpisnine za vpis v imenik odvetnikov na največ povprečno mesečno bruto plačo.