NLB
Po mnenju pravnika Juharta SDH pri imenovanju nadzornikov NLB prezrl moralno integriteto
Politika | 21.04.2016, 14:46 Petra Stopar
Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga naj bi na današnji seji obravnaval poročilo o izboru novih nadzornikov NLB, ki jih je na to mesto imenoval sredi februarja, minuli petek pa so trije po pritiskih ob vprašanjih njihove ustreznosti odstopili. Po poročanju nekaterih medijev bi ob tem lahko nadzorniki SDH sprožili tudi vprašanje zaupnice upravi holdinga.
O kadrovskem fiasku v NLB, ki je sredi privatizacijskega postopka, je včeraj razpravljala vladna koalicija, ki je sklenila, da bo počakala na poročilo nadzornega sveta SDH. Ob tem so se sprožila vprašanja o prevzemu odgovornosti za dogodke v NLB, v prvi vrsti predvsem uprave SDH, ki je že začela iskati nove kandidate za nadzornike banke.
Zaplete in neuspešnost popolnitve vodstva naše največje banke je ob robu simpozija o civilnem in gospodarskem pravu v Portorožu komentiral pravnik in dekan ljubljanske pravne fakultete Miha Juhart. Poudaril je pomen upoštevanja moralne integritete pri imenovanjih članov na takšne položaje. »Tukaj gotovo ne veljajo splošna pravila zakona o gospodarskih družbah, ampak je treba upoštevati zraven še posebna profila, ki jih določa zakon o bančništvu, in celoten sistem bančnega nadzora. Pri imenovanju članov nadzornih svetov v bankah veljajo določene omejitve, toliko bolj pa v sistemskih bankah, ki so pod drobnogledom in nadzorom tudi Evropske centralne banke,« je dodal pravnik ter dodal, da se s tem očitno v primeru neuspešnega imenovanja nadzornikov NLB srečujemo prvič. »To kaže, da je treba pri imenovanju članov nadzornih svetov upoštevati ne samo strokovnih referenc, ampak seveda tisto, čemur v finančnem svetu pravijo 'fit and proper', torej neko splošno primernost, moralno integriteto, ki je na tem področju enako pomembna kot strokovnost. In očitno je tukaj SDH morda ta element nekoliko spregledal.«
Med rešitvami poudarja, da se bolj kot s spremembami zakonodaje da več urediti z graditvijo kulture korporacijskega upravljanja, ki pa je v Sloveniji relativno mlada disciplina, ki ne zraste čez noč.