Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Marta Jerebič (foto: Izidor Šček)
Marta Jerebič

Pregled domačih dogodkov, od 8. - 15. aprila 2016

Slovenija | 16.04.2016, 07:00 Marta Jerebič

Bela knjiga o pokojninah, interpelacija zoper ministrico za delo Anjo Kopač Mrak in predlog za razrešitev predsednika KPK Borisa Štefaneca so odmevali na političnem parketu. Na cerkvenem področju je celjska škofija slovesno obeležila 10. obletnico škofije, na športnem področju pa je bila pričakovana novica uvrstitev moške rokometne reprezentance na letošnje olimpijske igre, dobre rezultate so zabeležili tudi naši telovadci.

POLITIKA

Bela knjiga o pokojninah

Ministrstvo za delo je predstavilo belo knjigo o pokojninah z opisom stanja, demografske slike, projekcije in predlogov ukrepov. Bela knjiga je podlaga za nadaljnjo razpravo na tem področju, nanaša se na pokojnine generacij, ki šele študirajo oziroma so na začetku karierne poti.

Dokument kot temeljni upokojitveni pogoj predvideva starost 67 let z dopolnjenimi 15 leti zavarovalne dobe. Pravica do predčasne pokojnine bi bila črtana, zato ne bi bilo sistema malusov. Pokojninska osnova za izračun pokojnine bi bila podaljšana z veljavnih 24 na 34 zaporednih najugodnejših let.

Razpravljavci so se strinjali, da je treba govoriti tudi o spremembah zdravstvenega sistema, sistemu dolgotrajne oskrbe, trgu dela in izobraževalnem sistemu.

Primer koroških dečkov in interpelacija proti Kopač Mrakovi

Poslanska skupina SDS je zaradi primera dodelitve koroških dečkov v rejništvo v torek vložila interpelacijo zoper ministrico za delo Anjo Kopač Mrak. Očitajo ji prikrivanje strokovnih napak in vpletanje politike v stroko.

Nekaj sto ljudi iz različnih krajev po Sloveniji je odstop ministrice zahtevalo že v ponedeljek, ko so se zbrali pred ministrstvom za delo. Predsednici komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti Evi Irgl so predali več kot 3000 podpisov v podporo starima staršema in otrokoma.

Primer sta raziskovala socialni delavec Franc Donko in pedagoginja Katarina Goričan Pokrivač. Slednja je za naš radio povedala: »Cela mreža odvetnikov je zadaj, ki se trudi na ta način. Ugotovili smo, da so bile kršitve kar ena za drugo. Že v zapisnikih se to vidi. Potem pa ves ta proces in aroganten odnos iz strani dotičnih delavk, ki so to vodile na CSD; kako grobo so jim odvzeli otroka, nenadoma, brez da bi ju kaj opozorili.«

Poslanka SDS Suzana Lep Šimenko pa je povedala, da socialna inšpekcija starih staršev sploh ni zaslišala, upoštevala je zgolj mnenje in poročilo Centra za socialno delo. Zato se v SDS sprašujejo, ali Kopač Mrakova, ki je iz vrst SD, ne ščiti svojega strankarskega kolega, ki je na čelu slovenjgraškega centra za socialno delo.

"Politika se je v tem primeru vmešala v stroko, ministrica je pri tem sodelovala. Danes lahko vidimo rezultate, kaj pomeni, ko se politika vmeša v stroko. Tu mora ministrica nositi svojo odgovornost."

Ministrica Anja Kopač Mrak opozarja, da zaradi zaščite otrok politična razprava o primeru koroških dečkov ni primerna in dodaja, da gre za zlorabo konkretnega primera v politične namene.

Predlog za razrešitev Štefaneca

Poslanci NSi in nepovezani poslanci pa so v državni zbor vložili predlog, da se predsedniku republike predlaga razrešitev predsednika KPK Borisa Štefaneca. Očitajo mu kršenje ustave in zakonov. Štefanec poziv vidi kot pritisk na delo KPK.

Nezadovoljstvo s kulturno ministrico

Stolček se maje tudi ministrici za kulturo iz vrst DeSUS Julijani Bizjak Mlakar, in sicer zaradi neizvrševanja sklepov vlade glede idrijskega rudnika. Premier Miro Cerar z njenim delom ni zadovoljen, v prihodnjih dneh bo o njeni funkciji opravil temeljit premislek.

Stavka v energetiki

Še o splošni stavki v energetiki, ki se je začela v ponedeljek. Pri tem je bila v ospredju Termoelektrarna Šoštanj (Teš), kjer se stavkovne aktivnosti niso izvedle tako, kot je načrtoval sindikat - ni namreč prišlo do omejevanja proizvodnje. Direktor Teša Arman Koritnik je namreč blokiral dostop do bloka šest vsem zaposlenim. Koritnik je pojasnil, da mora vodstvo zagotoviti nemoteno in zanesljivo obratovanje Teša 6 in zavrnil očitke, da je vodstvo izvajalo psihične pritiske na zaposlene med stavko. Sindikalisti so medtem njegovo ravnanje prijavili inšpektoratu za delo in inšpektor je Teš že obiskal.

CERKEV

10. obletnica celjske škofije

Celjska škofija je minulo nedeljo pripravila osrednjo slovesnost ob svoji 10. obletnici. V stolnici je bila najprej kratka akademija, sledila je sveta maša. Mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl je v pridigi pozval k novi evangelizaciji, živim občestvom, ki so upanje za naš jutri. Dejal je, da je vera sicer pri mnogih ljudeh prisotna in se od časa do časa pokaže. A to je šibka, mlačna vera, ki nima moči za življenje. Takšna vera tudi nima nikakršnega odmeva v vsakdanjem ravnanju in življenju posameznika v družini in družbi. A takšna situacija ni zgolj negativna, za nas predstavlja izziv in priložnost.

»To predstavlja priložnost za vsako župnijsko skupnost, pa tudi za škofijo. Povabljeni smo, da iščemo, kako bi razpihali žerjavico vere, da bomo vero začutili kot vrednoto in priložnost, jo sprejeli kot luč na naši življenjski poti. Samo vernik, ki zavestno in v polnosti živi svojo vero, lahko daje spodbudo tudi v občestvo. Samo živa občestva, kjer je vera živeta, nagovarjajo in pričujejo. Taka živa občestva so upanje za naš jutri.«

Slovesnosti sta se med drugim udeležila nekdanji in sedanji celjski škof Anton Stres in Stanislav Lipovšek, dogodek pa je imel tudi ekumenski pridih, saj sta bila prisotna evangeličanski škof Geza Filo in pravoslavni ljubljansko-zagrebški metropolit Porfirije Perić.

V Celju so v sklopu praznovanja 10. obletnice celjske škofije predstavili tudi monografijo dr. Bogdana Kolarja z naslovom Zgodovina krščanstva na ozemlju celjske škofije in zbornik škofije Vzcvetela velikonočnica.

Svetoletna romanja učiteljev in vzgojiteljev

V svetem letu usmiljenja so tudi učitelji in vzgojitelji povabljeni na svetoletna romanja. Prejšnji konec tedna je srečanje potekalo za koprsko škofijo in ljubljansko nadškofijo. Nadškof Stanislav Zore se je na Brezjah učiteljem in vzgojiteljem zahvalil za pričevanje vere v vzgojnem procesu, saj delajo v okolju, v katerem ni vedno lahko verovati. Dodal je, da noben otrok ni prazen in da nikogar ne smejo izključevati.

„Učitelj, ki je usmiljen ima nekaj Božje širine. Nikoli nad nikomer ne obupa ali nad njim naredi križ. Usmiljen učitelj je tudi učitelj, ki ima široko srce.“

Nadškof Zore je poudaril še solidarnost in usmiljenje v zbornici. Vzgoja je po njegovih besedah vedno delo ljudi, ki sodelujejo drug z drugim.

50-letnica župnije Ljubljana - Sv.Trojica

Nadškof Zore je minulo soboto mašo daroval tudi v župniji Ljubljana - Sv. Trojica, ki praznuje 50-letnico ustanovitve. V pridigi je povabil k odprtosti srca in duha „da med nami ne bo predsodkov, delitev na tiste, ki so primerni za naše občestvo in tiste, ki niso primerni ali vsaj še ne dovolj primerni. Da bomo v resnici v usmiljenju, ki se ga učimo od Gospoda Jezusa, tudi mi postali odprto občestvo za vsakogar, ki se bo želel približati, morda slišati našo besedo, poslušati našo glasbo, zvedeti za razloge upanja, v katere verujemo, morda postati v resnici tudi on v polnosti Jezusov učenec. Ta odprtost mora biti znamenje občestva Kristusove Cerkve.“

Teden molitve za duhovne poklice

V Cerkvi na Slovenskem pa končujemo teden molitve za duhovne poklice pod geslom »Cerkev, mati poklicev«. S. Štefka Klemen z Medškofijske komisije za duhovne poklice poudarja, da pod duhovne poklice razumemo tako diakonske, redovniške, duhovniške kot misijonske, v širšem pomenu pa pomeni poklicanost vsakega, ker smo vsi poklicani od Boga in tako vsak od nas v sebi nosi nek duhovni poklic. Ob tem še pravi: »Posebno vlogo pri delu in prebujanju, zorenju poklicev imajo zakonci, torej starši, ki v svojem otroku znajo prepoznavati to poklicanost in mladega človeka spremljati, da bo pred življenjsko odločitvijo znal izbrati tisto, kar je v Božjem načrtu za njegovo življenju.«

Škofijafest vCelju in obisk taizejskega br. Andraža

V Salezijanskem mladinskem centru v Celju je prejšnjo soboto potekal škofijski dan mladih. V letu usmiljenja so za osrednji lik kviza na Škofijafestu izbrali očeta Damijana. Mlade je v delavnici in tudi pri maši nagovoril zaporniški duhovnik Robert Friškovec, somaševanje pa je vodil celjski škof Stanislav Lipovšek.

Na obisku v Sloveniji pa se je minuli teden mudil br. Andraž iz taizéjske skupnosti. Obiskoval je mlade in z njimi moli, spoznal pa je tudi ljubljanskega in mariborskega nadškofa. To je bil njegov drugi obisk v Sloveniji, prvič je bil pri nas že leta 2008.

KULTURA

Emrl Tomaž Pandur

V starosti 53 let je v Skopju v Makedonskem narodnem gledališču med gledališko vajo za predstavo Kralj Lear v torek nepričakovano zaradi srčnega zastoja umrl mednarodno uveljavljeni slovenski režiser Tomaž Pandur. Med drugim je zaslovel s predstavo Šeherezada, s katero je požel velik uspeh ne le pri domačem občinstvu, ampak tudi na številnih gostovanjih po Evropi in drugih koncih sveta. Med letoma 1989 in 1996 je bil umetniški direktor mariborske Drame, kjer si je z uprizoritvami Hamleta, Fausta, Carmen in Božanske komedije zagotovil mesto v samem vrhu sodobnih slovenskih gledališč in prestopil v evropski gledališki prostor. Njegove režije so temeljile na priredbah dramskih klasik, h katerim je pristopal na izrazito samosvoj način.

Tinca Stegovec dobitnica nagrade za likovno in vizualno umetnost

Najvišjo nacionalno nagrado za likovno in vizualno umetnost, nagrado Riharda Jakopiča, za življenjski opus letos prejme akademska slikarka in grafičarka, pedagoginja in publicistka Tinca Stegovec. Med njenimi deli so tudi portret Franca Rodeta ko je bil še ljubljanski nadškof, portret škofa Tomaža Hrena za papeški zavod Slovenik v Rimu, znan pa je tudi njen portret blagoslavljajočega papeža Janeza Pavla II. med njegovim prvim obiskom v Sloveniji.

Leta 2006 je pri Založbi Družina izdala monografijo Človek in njegovo okolje, v kateri je vsa svoja reproducirana dela komentirala.

Presežno v literaturi

Založba Družina je v torek pripravila literarni večer z naslovom Presežno v literaturi. Na njem so sodelovali trije izjemni slovenski pesniki: Gorazd Kocijančič, Brane Senegačnik in Tone Rode. Skozi svojo literaturo so poskušali odgovoriti na vprašanje, kako pisati literaturo, ki je sposobna spregovoriti o največjih vprašanjih življenja, o smislu in teži bivanja, o presežni, očem zakriti resničnosti. Brane Senegačnik je povedal, da se proces pisanja začne s slabim razpoloženjem, Gorazd Kocijančič je dejal, da je duhovna poezija močnejša kot kakršnakoli posmehljivost. Tone Rode pa pravi, da poezija povezuje podobe, stanja, občutke, smernice, katerim naj sledimo.

Zarodki človeške ribice se premikajo

Za konec kulture pa še novica iz Postojnske jame, ki jih spremlja tudi svetovna javnost. Zarodki človeške ribice, ki vedno bolj dobivajo obliko ličinke, so se začeli tudi premikati in tako dokazujejo rast in razvoj. Jajčeca je človeška ribica v velikem akvariju sredi jame začela odlagati 31. januarja.

ŠPORT

Slovenska moška rokometna reprezentanca se je uvrstila na letošnje olimpijske igre v Rio de Janeiru. Na kvalifikacijah v Malmöju so premagali Špance s 24:21, s Švedsko so izgubili s 23:24, nato pa zmagali proti Iranu s 33:17. Tako so zagotovili tretji nastop naših rokometašev na olimpijskih igrah v zgodovini po Sydneyju 2000, ko je bila osma, in Atenah 2004, ko je bila enajsta.

Ljubljanske Stožice so prejšnji konec tedna gostile svetovni pokal v športni gimnastiki. V soboto sta za Zdravljico poskrbela Rok Klavora z zmago na parterju in Ivana Kamnikar s prvim mestom na dvovišinski bradlji. V nedeljo je najvišje posegel Alen Dimic, ki je bil najboljši na bradlji. Predvsem je z zlatom presenetila Kamnikarjeva, ki je v kvalifikacijah komaj ujela finale, saj je dvakrat padla z orodja.

V Stožicah so se sicer slovenski telovadci na zmagovalne stopničke skupno povzpeli desetkrat, kar je najboljši dosežek na tekmi svetovnega pokala doslej. Alen Dimic je dosegel še drugo mesto na drogu, Adela Šajn drugo mesto na gredi. Žiga Šilc je bil drugi na parterju, Teja Belak je bila druga na dvovišinski bradlji in druga na preskoku, tretja na preskoku je bila Tjaša Kysselef. Sašo Bertoncelj je bil srebrn na konju z ročaji.

Slovenski motokrosist Tim Gajser je minulo nedeljo zmagal na dirki za VN Argentine, četrte preizkušnje svetovnega prvenstva. Zanj je to že druga zmaga v elitnem razredu, kjer nastopa šele od letošnje sezone, po uvodni dirki v Katarju.

Naslov državnih prvakov so osvojili hokejisti Telemacha Olimpije, ki so v ponedeljek v odločilni peti tekmi finala državnega prvenstva premagali Sij Acroni Jesenice z 2:0.

Slovenski namiznoteniški igralec Bojan Tokić se je z zmago proti Portugalcu Joau Geraldu s 4:1 na kvalifikacijskem turnirju v švedskem Halmstadu še tretjič zaporedoma uvrstil na olimpijske igre.

Slovenski jadralki v razredu 470 Veronika Macarol in Tina Mrak sta na evropskem prvenstvu na Majorci osvojili bronasto kolajno.

 


Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...