26. obletnica večstrankarskih volitev in praznovanje srebrnega jubileja države v NSi
Slovenija | 08.04.2016, 14:53 Tone Gorjup
Ob 26. obletnici prvih večstrankarskih volitev po drugi svetovni vojni so v prostorih poslanske skupine NSi v državnem zboru pripravili spominsko sejo poslanskega kluba »krščanskih demokratov«. S tem so v Novi Sloveniji tudi uradno začeli z obeleževanjem 25. obletnice razglasitve samostojne Republike Slovenije.
Na cvetno nedeljo, 8. aprila 1990, so bile pri nas volitve, ki so predstavljale temeljno izhodišče za osamosvojitev Slovenije. Na njih smo volivci izbirali 80 delegatov družbenopolitičnega zbora in 80 delegatov zbora občin, 12. aprila pa še 80 delegatov zbora združenega dela. Na volitvah je zmagal Demos - Demokratična opozicija Slovenije. V njem so bile povezane Socialdemokratska zveza Slovenije, Slovenska demokratična zveza, Slovenski krščanski demokrati, Kmečka zveza in Zeleni Slovenije.
Škof Anton Jamnik se je teh volitev spomnil takole: "Volitve sem doživljal kot prve prave, resnične volitve; da lahko res izbiramo med različnimi kandidati, strankami, programi. Seveda je bilo pred volitvami medijsko še vse skupaj precej omejeno, ni bilo pravih informacij, ostali so še mediji iz prejšnjega sistema. Kljub temu je bil to izjemno pomemben korak, da smo dobili parlament, skupščino - še vedno trizborno, kar se je izkazalo kot problem: zbor združenega dela je šel čisto po drugi poti in to je bila neka relativizacija palramenta." V družbenopolitičnem zboru so stranke združene v Demos dobile dobrih 54 odstotkov glasov oziroma 47 poslanskih mest, zato so lahko sestavile prvo demokratično vlado, ki jo je vodil Lojze Peterle. Hkrati z volitvami v skupščino so potekale tudi volitve predsedstva. Za predsednika predsedstva so kandidirali Milan Kučan, Jože Pučnik, Marko Demšar in Ivan Kramberger. V drugem krogu sta se pomerila Kučan in Pučnik; zmagal je Kučan.
V Novi Sloveniji - krščanskih demokratih so obletnico prvih volitev izbrali za srečanje s pomembnimi nosilci državnih funkcij iz svojih vrst, ki so aktivno sodelovali pri nastajanju samostojne in demokratične Slovenije. Začelo se je s spominsko sejo poslanskega kluba “krščanskih demokratov” v državnem zboru. Slavnostni nagovor je imel Lojze Peterle, predsednik prve demokratično izvoljene vlade, danes evropski poslanec. Kot že večkrat doslej je spomnil, da je samo Demos šel na te volitve s projektom samostojne demokratične slovenske države in z voljo, da prelomi s totalitarnim družbenim redom. Sledil je slavnostni sprejem na sedežu Nsi, kjer je zbrane nagovorila predsednica stranke Ljudmila Novak. Praznovanje so sklenili s položitvijo spominske plošče na Dvornem trgu v središču Ljubljane.