Papež goduje in mlade na prostem spoveduje
Svet | 23.04.2016, 16:15
Papež Frančišek danes na dan svetega Jurija praznuje svoj god, saj je njegovo rojstno ime Jorge. Pripravili so mu pistacijevo torto s figuro svetega Jurija z zmajem. Papežev god je v Vatikanu državni praznik. Tam se je na romanju ob letu usmiljenja zbralo približno 70 tisoč najstnikov z vsega sveta. Ob tej priložnosti je na Trgu svetega Petra nastala velika „spovednica na prostem“, papež Frančišek pa je v dobri uri v spovednem pogovoru prisluhnil 16 najstnikom.
V Vatikanu se je dopoldne začel jubilej za mladostnike, ki se bo trajal do ponedeljka na temo Rasti v usmiljenju kakor Oče. Na srečanje s papežem Frančiškom je prišlo približno 70 tisoč mladostnikov iz vseh italijanskih škofij in tudi iz nekaterih evropskih držav. Najprej so prehodili romarsko pot po Ulici sprave do Trga svetega Petra, kjer je skozi ves dan več kot 150 duhovnikov na razpolago za spoved. Med spovedniki je bil tudi papež Frančišek. Trg svetega Petra je tako postal velika spovednica, znamenito Berninijevo stebrišče pa se je spremenilo v Očetov objem. Jubilej za mladostnike se bo nocoj nadaljeval na rimskem olimpijskem stadionu, jutri zjutraj pa bo papež Frančišek na Trgu svetega Petra zanje daroval sveto mašo.
Jubilej za mladostnike – dogodek milosti
Soodgovoren za mladinsko pastoralo pri Italijanski škofovski konferenci Calogero Manganello je za Radio Vatikan dejal, da 70 tisoč mladostnikov, starih med 13 in 16 let, prihaja iz celotne Italije, nekaj pa jih je tudi iz Velike Britanije, Španije, Portugalske in Francije. Kljub zahtevni organizaciji dogodka je »dogodek milosti«, kot ga je opisal Manganello in dodal, da so se razveselili papeževe želje, da se jubilej organizira za najstnike. Pripomnil je, da pastorala starostnemu obdobju med 13. in 16. letom morda namenja premalo pozornosti. Papeževo »povabilo je zato obenem opozorilo«, da bi se pastoralno delo nekoliko bolj usmerilo na te mladostnike.
Obdobje med 13. in 16. letom je zelo občutljivo, saj je to čas, ko se mladostniki pripravljajo na pomembne življenjske odločitve. Prehod iz osnovne v srednjo šolo je že eden od teh trenutkov, ki predstavlja ključno izbiro. Te mladostnike je po Manganellovih besedah treba spremljati, saj pogosto opazimo, da današnja družba teh pomembnih življenjskih prehodov ne olajšuje, tudi zato, ker več ne zagotavlja gotove prihodnosti. Oznanjevanje pastirjev bi torej moralo »dajati upanje«. Mlade je treba spremljati in jim pomagati jasneje videti njihovo lastno življenje. »Oznanilo Jezusa Kristusa mora iti v korak s spremljanjem v človeški rasti teh mladostnikov,« je poudaril Manganello.
Na vprašanje, kako ti mladi razumejo usmiljenje, je Manganello odgovoril, da to »zagotovo ni beseda, ki bi jo z lahkoto razumeli, saj s težavo gledajo onkraj golega pomena besede«. Ravno to pa jim želi dati tokratni jubilej: »pomagati jim odkriti, da se beseda usmiljenje konkretizira v pričevanju osebe, moških in žensk, ki vsak dan dajejo svoje življenje ne le za evangelij, ampak za družbo«. S t.i. ''šotori usmiljenja'' želijo ravno pokazati na usmiljenje kot realnost.
Manganello je pojasnil, da so ''šotori usmiljenja'' postavljeni na glavnih rimskih trgih. V njih bodo mladostniki lahko sodelovali v programu, ki bo sestavljen iz kateheze, izkušenjskega dela in delavnice. V prvi osebi bodo lahko živeli dela usmiljenja, da bi jih bolje razumeli v konkretnosti svojega življenja. Mladostniki bodo imeli tudi priložnost obiskati zapor, bolnišnico, menzo za brezdomce in podobno ter neposredno doživeti usmiljenje v realnem življenju.