Svet kardinalov
V Vatikanu jutri že 14. zasedanje Sveta devetih kardinalov
Cerkev po svetu | 10.04.2016, 07:00 Marta Jerebič
V Vatikanu se bo jutri na svojem 14. zasedanju zbral Svet devetih kardinalov, ki papežu svetuje pri reformi rimske kurije. Reforma je doslej med drugim zajela ekonomske zadeve in komunikacije, ustanovljena je bila komisija za zaščito mladoletnih. Na zadnjem zasedanju, februarja, letos so večji del pozornosti namenili papeževemu govoru, ki ga je imel ob 50. obletnici sinode škofov, v katerem je govoril o sinodalnosti ter spomnil na potrebo po napredovanju zdrave decentralizacije.
Papež Frančišek je oktobra lani ob 50. obletnici škofovske sinode poudaril, da je ravno sinodalnost tista pot, ki jo Bog pričakuje od Cerkve tretjega tisočletja. Spregovoril je o Cerkvi kot narobe obrnjeni piramidi – na vrhu je Božje ljudstvo, nižje škofje, spodaj papež. Frančišek je na primer menil, da ni mogoče govoriti o družini, ne da bi se vprašalo družine. Z odgovori na dva vprašalnika, ki sta bila razposlana po krajevnih Cerkvah, smo imeli priložnost poslušati vsaj nekatere med njimi.
Sinodalna pot se tako začne s poslušanjem ljudstva, nadaljuje pa s poslušanjem pastirjev. Po sinodalnih očetih škofje delujejo kot avtentični varuhi, razlagalci in priče vere vse Cerkve, ki jo morajo znati pozorno razlikovati od tokov javnega mnenja, ki je pogosto spremenljivo. Sinodalna pot navsezadnje doseže najvišjo točko v poslušanju rimskega škofa, ki je poklican izrekati se kot »pastir in učitelj vseh kristjanov«.
Svet devetih kardinalov je že med srečanjem decembra lani sklenil, da je ta papežev govor treba temeljito proučiti, saj je pomemben tudi z vidika reforme rimske kurije.
Sicer pa so papeževi svetovalci na zadnjem srečanju februarja še zadnjič obravnavali predlog o dveh novih dikasterijih: za laike, družino in življenje ter za pravičnost, mir in migracije. Predloga sta zatem bila izročena papežu, tako da verjetno v tem tednu morda že lahko pričakujemo papeževo odločitev o tem.