Na Poljskem za zaostritev zakonodaje o splavu
Cerkev po svetu | 05.04.2016, 10:58 Marta Jerebič
Na Poljskem je po zakonu iz leta 1993 splav dovoljen samo v primeru posilstva, nepravilnem razvoju ali neozdravljivi bolezni zarodka in ob ogroženosti življenja matere. Tamkajšnja Katoliška Cerkev si skupaj z gibanji za življenje prizadeva za polnopravno zaščito človekovega življenja. V ta namen je bil v parlamentarni postopek že vložen predlog zakona, ki ga podpira tudi vrh poljske vlade. Če bo sprejet, bo splav dovoljen le v primeru, ko bi bilo zaradi nosečnosti ali poroda ogroženo življenje matere. Posamezniki, ki bi opravili splav pri nosečnicah, pa bi bili kaznovani s petimi, namesto dvema letoma zapora. Poljska škofovska konferenca je v podporo temu predlogu objavila pastirsko pismo, ki so ga minulo nedeljo brali po cerkvah.
»Ko gre za življenje nerojenih, ne moremo biti zadovoljni s kompromisom, ki je bil dosežen z zakonom iz leta 1993,« je zapisala poljska škofovska konferenca in vse ljudi, verne in neverne, povabila, naj s pravnega vidika podprejo zaščito nerojenih otrok. Dodali so, da je življenje vsakega človeka zaščiteno s peto božjo zapovedjo: Ne ubijaj.
Predsednica poljske vlade in voditelj desnosredinske stranke Zakon in pravičnost sta zaostritev zakonodaje podprla. Premierka Beata Szydlo je za Poljski javni radio dejala, da podpira popolno prepoved splava, a hkrati jasno dala vedeti, da je to njeno osebno mnenje in ne nujno mnenje vseh članov vladajoče stranke Zakon in pravičnost. Če bo parlament odločal o tem, bodo člani stranke glasovali po svoji vesti, je dejala. Predlog zakona naj bi parlament obravnaval kmalu.
Poljska šteje 38 milijonov prebivalcev, 90 odstotkov je katoličanov. Glede na raziskave javnega mnenja je 51 odstotkov Poljakov naklonjenih liberalizaciji splava. Po uradnih podatkih je število splavov s 500 leta 2012 naraslo na 1812 leta 2014. Feministične organizacije pa trdijo, da vsako leto od 80 do 200 tisoč Poljakinj opravi splav v tujini. Razpravo na Poljskem bodo gotovo pozorno spremljale druge države članice Evropske unije, še posebej Madžarska, ki je v ustavo leta 2011 zapisala, da je človeško življenje zaščiteno od spočetja. Rezultat na Poljskem bi bil morda lahko pobuda tudi za Madžarsko, da zaostri svojo zakonodajo o splavu.