Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Otroci Materinskega doma Karitas na Škofljici (foto: Slovenska Karitas)
Otroci Materinskega doma Karitas na Škofljici

Zakaj se otroci ne igrajo več zunaj?

Slovenija | 09.04.2016, 02:53 Marjana Debevec

Pomlad je tu, vendar pa vsako leto znova opažamo, da tudi ob sončnem vremenu vse manj otrok prosti čas preživlja v naravi. Neka raziskava je celo pokazala, da od zapornikov v najbolj varovanih ameriških zaporih manj časa na prostem preživijo samo otroci, poroča portal Iskreni. Net.

Mednarodno raziskavo o času, ki ga z otroki preživimo zunaj, je pripravilo podjetje Persil, v okviru marketinške kampanje »Umazanija je dobra – Osvobodimo otroke!«. Še posebej zaskrbljujoče je stanje v Veliki Britaniji. Tam je raziskava je pokazala, da kar trije od štirih otrok preživijo zunaj v povprečju manj kot uro dnevno. Tretjina britanskih otrok se zunaj igra manj kot pol ure dnevno, 18 odstotkov pa se zunaj sploh ne igra.

Ti podatki se ujemajo s poročilom, ki ga je britanska vlada izdala februarja in ki obsega dveletno raziskavo na 10.000 britanskih otrocih, mlajših od 16 let. Ta je pokazala, da eden od devetih otrok v zadnjem letu ni bil niti enkrat v naravi torej v parku, gozdu, na obali ali v kakšnem drugem naravnem okolju.

Starši, ki so sodelovali v raziskavi, ugotavljajo, da imajo njihovi otroci manj možnosti za zunanjo igro od prejšnjih generacij. Otroci vse več časa preživljajo doma in na organiziranih dejavnostih, vse manj pa se igrajo zunaj.

Vse več staršev opaža tudi, da se otroci nočejo več igrati zunaj, če jih ne animira kakšna elektronska igrača. Kar tri četrtine britanskih staršev se pritožuje, da imajo otroci rajši računalniške igrice in virtualne športe od igre v naravi.

Strokovnjaki tem razlogom dodajajo še pomanjkanje zelenih površin v urbanih središčih, preobremenjenost otrok z organiziranimi dejavnostmi, vpliv digitalne tehnologije in strahove staršev, ki želijo otroke obvarovati pred neznanci, prometom in poškodbami.

Vse to ima resne posledice za zdravje otrok. Otroci se borijo s prekomerno telesno težo, slabšimi umskimi in motoričnimi sposobnostmi ter pomanjkanjem koncentracije.

Zunanja igra je za otroke ključna, zaradi nje so srečnejši in bolj zdravi, še kažejo raziskave. Vsekakor spodbuda za nas starše in mogoče tudi malo spraševanja vesti...

Slovenija, Svet
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...