Sirija
Mednarodna Karitas o premirju v Siriji
Cerkev po svetu | 17.03.2016, 11:21 Marta Jerebič
V Siriji so bili zadnji trije tedni, odkar vlada premirje, relativno mirni, poroča Mednarodna Karitas. A ljudje kljub temu tvegajo svoja življenja na poti v Evropo, saj nekaterim doma ni ostalo prav nič.
Generalni tajnik Mednarodne karitas Michel Roy dejstvo, da premirje zadnje tri tedne bolj ali manj upoštevajo, označuje za dobro znamenje, ki kaže na to, da ljudje hočejo ustaviti vojno.
»Mednarodna skupnost pa mora ta proces spremljati, ga krepiti, nehati vsem prodajati orožje, nehati kupovati nafto od Islamske države, kar še vedno počne,« je za Romereports povedal generalni tajnik Mednarodne Karitas.
Kljub premirju pa še naprej gledamo naslednje podobe: na tisoče obupanih ljudi, staršev, ki raje svoje življenje in življenje svojih otrok tvegajo na morju, ker je tisto na kopnem neskončno hujše. Več tisoč jih čaka v Idomeniju na grški meji z Makedonijo.
»Odpraviti moramo vzroke zaradi katerih so odšli, in to je prvenstvena naloga. Toda če že prihajajo, jih moramo sprejeti,« je dejal Roy.
Mednarodna Karitas ocenjuje, da več kot 70 odstotkov prebivalstva, ki ostaja v Siriji, živi pod pragom revščine. Od začetka vojne je pričakovana dolžina življenja Sircev s 70 let padla na 50. In če bodo kdaj doživeli mir, bo trajalo več generacij, da bodo obnovili, kar je prineslo 5 let nesmiselnega uničevanja.