Jure SešekJure Sešek
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tanja DominkoTanja Dominko
Lucio Angel Vallejo Balda in Francesca Immacolata Chaouqui (foto: Vatican Insider)
Lucio Angel Vallejo Balda in Francesca Immacolata Chaouqui

Proces Vatileaks 2 se nadaljuje

Cerkev po svetu | 16.03.2016, 12:13 Marta Jerebič

Po treh mesecih premora se v Vatikanu ta teden nadaljuje proces Vatileaks 2, povezan z uhajanjem in objavo zaupnih dokumentov. Spomnimo, da je na zatožni klopi 5 obtožencev: trije sodelavci vatikanske komisije, ki je pripravljala reformo vatikanskih financ, in dva novinarja, ki sta tajne dokumente objavila.

Vodja komisije, ki je pripravila predloge za reformo vatikanskih financ, španski duhovnik Lucio Ángel Vallejo Balda, je na zaslišanju priznal, da je tajne dokumente predal novinarjema Gianluigiju Nuzziju in Emilianu Fittipaldiju. Nuzziju je dal 5 strani dolg seznam s 87 gesli za dostop do dokumentov komisije. Vendar pa je imel vtis, da je ta gesla Nuzzi že imel, kar pomeni, da mu jih je moral dati že nekdo drug. Vallejo Balda je bil po nekajtedenskem zaporu v Vatikanu od božiča v hišnem priporu. Zadnjih nekaj dni pa je spet v vatikanskem zaporu, potem ko so ga zalotili, da je uporabljal mobilni telefon, ki mu ga niso dovolili, in je razposlal več kratkih sporočil.

Vallejo Balda je na zaslišanju še povedal, da je sodelavka, prav tako obtožena Francesca Chaouqui, nanj pritiskala z grožnjami in trdila, da je številka dve italijanske tajne službe in da lahko na pomoč pokliče tudi mafijo. Prav tako je s prstom pokazal še na moža Chaouquijeve, Corrada Lanina, informatika v komisiji, ki je namestil varnostni sistem za zaščito dokumentov.

Da bo mera spletk v tej aferi še večja, dodajmo še to, da je Vallejo Balda sicer le posredno

potrdil intimnost s Chaouquijevo neko noč v Firencah, ker ga je bilo strah 'sveta', ki stoji za Chaouquijevo. Na drugem zaslišanju je znova ponovil, da se je počutil ogroženega, čeprav trdnih dokazov za takšne grožnje nima. Med drugim je na primer omenil sporočilo prek WhatsApp – a, v katerem naj bi mu Francesca Chaoqui napisala: »Uničila te bom pred mediji. Lahko bi te uničila.« Ker se je počutil ogroženega, se je odločil, da bo izdal informacije. Izročitev dokumentov je bila po njegovih besedah edina pot, s katero si je plačal svobodo. Priznal pa je, da groženj od obeh novinarjev ni prejel.

Sodišče je med dokazno gradivo uvrstilo tudi pismo Chaouquijeve papežu, v katerem prosi papeža, naj jo odveže 'papeške molčečnosti'. Vendar pa ni odobrilo branja pisma, saj papeževega odgovora ni zraven. Novinar Fittipaldi se je izgovarjal na zaupnost virov, Nuzzija pa na zaslišanje ni bilo.

Zaslišanja se bodo nadaljevala 18. marca.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež Leon XIV. prvič med verniki (photo: posnetek zaslona) Papež Leon XIV. prvič med verniki (photo: posnetek zaslona)

Papež Leon XIV. že na prvi "izlet" #video

Novi papež Leon XIV. je danes v Sikstinski kapeli že daroval mašo za kardinale. V nedeljo bo ob 12. uri z verniki na Trgu svetega Petra molil opoldansko molitev Raduj se Kraljica, v ponedeljek ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...