Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Padec schengena bi stal do 18 milijard evrov letno

Slovenija | 04.03.2016, 13:59 Marjana Debevec

Evropska komisija je predstavila načrt za popolno obnovitev normalnega delovanja schengenskega prostora brez nadzora na notranjih mejah do konca leta. Znova je tudi opozorila na negativen vpliv zloma schengna na gospodarstvo: popolna vzpostavitev nadzora v schengnu bi povzročila do 18 milijard evrov stroškov letno.

Cilj Evropske komisije je odpraviti nadzor na vseh notranjih mejah v schengenskem prostoru do konca tega leta. Začasni nadzor namreč ne ovira le prostega gibanja ljudi, ampak povzroča tudi velike gospodarske stroške, opozarjajo v Bruslju in sicer na leto od pet milijard do 18 milijard evrov neposrednih stroškov. Medtem se v javnosti že pojavljajo kritike, ker naj bi bil rok za vnovično vzpostavitev schengna predolg.

Evropski komisar za migracije Dimitris Avramopulos je sicer danes izpostavil, da naj bi nov sistem evropske mejne in obalne straže v celoti vzpostavili do septembra. Zagotovili pa naj bi tudi pospešeno izvajanje načrta za premestitev beguncev znotraj unije. Komisija načrtuje tudi vrsto drugih konkretnih ukrepov in sicer od ukrepanja same Grčije za boljši nadzor na meji s Turčijo, preko krepitve tamkajšnje misije Frontexa.

To je bilo tudi osrednje sporočilo predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska na turneji po državah na t. i. balkanski migrantski poti, ki jo je začel v torek v Avstriji in jo zaključuje danes s srečanjem s turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ankari. Ekonomske migrante je že včeraj pozval, naj ne tvegajo svojih življenj in naj ne prihajajo v Evropo.

Hrvaška vlada je medtem na današnji seji potrdila spremembe zakonov o nadzoru državne meje in obrambi. Ti vojski omogočajo, da v izjemnih varnostnih in humanitarnih primerih pomaga policiji pri nadzoru meje.

Povejmo še to, da je sodišče na jugozahodu Turčije je dva sirska tihotapca ljudi, ki so jima sodili za brodolom čolna z begunci, v katerem je umrl sirski malček Ajlan Kurdi, obsodilo na štiri leta zapora. Deček, katerega truplo je septembra lani naplavilo na turško obalo, je postal svetovni simbol begunske tragedije.

Sicer pa so v Evropski uniji lani zabeležili rekordnih milijon 250 tisoč prosilcev za azil. Večina jih je prišla iz Sirije, Afganistana in Iraka.

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...