Prihajajo varnostna pravila za brezpilotne letalnike
Svet | 05.03.2016, 12:00 Petra Stopar
Evropska unija je vodilna v svetu na področju brezpilotnih letalnikov. Njihova uporaba prinaša tako dobre kot slabe posledice. Povzročili so že nemalo incidentov po svetu, od poškodovanja ljudi do trkov s potniškimi letali. Evropska komisija se zato zavzema za varnostno ureditev, ki bi lahko začela veljati do poletja 2017.
Več kot polovica aktivnosti v Evropi je namenjena razvoju tehnologij za daljinsko vodene brezpilotne letalnike, imenovane tudi drone. Tudi zato se v Bruslju zavedajo potrebe po skupnih pravilih uporabe teh naprav, ki pa so še v povojih. Evropska komisarka za promet Violeta Bulc pravi, da je komisija na področju brezpilotnih letalnikov zelo ambiciozna in želi tej industriji zagotoviti nadaljnji razcvet, a ker je število incidentov z njimi precejšnje, so nova varnostna pravila nujna.
V Bruslju so se odločili, da jih bodo vključili v splošno regulativo o letalski varnosti. »Brezpilotni letalniki so čedalje bolj priljubljeni v vseh državah članicah, zato je prav, da področje njihove uporabe sistemsko uredimo, in sicer v sklopu nove evropske letalske strategije, ki jo pripravljamo in upamo, da nam do konca leta uspe pripraviti podlago za javno razpravo,« je za medije povedala komisarka, potem ko si je sama na terenu ogledala, kako dron deluje.
Pri pripravi smernic bo komisija upoštevala ne le varnostnih vidikov, ampak tudi pomisleke o zasebnosti, varstva podatkov, zaščite okolja ipd. Poskrbeti želi za varno uporabo tovrstnih zrakoplovov v civilnem zračnem prostoru, industriji pa zagotoviti pravno varnost in uspešen razvoj.
V Bruslju ob tem poudarjajo, da ne morejo veljati enaka pravila za male drone, ki so pravzaprav igrače – teh je kar 80 odstotkov – in tiste večje, ki lahko tehtajo tudi do več sto kilogramov in so narejeni za druge namene. Slednjih je približno 5 odstotkov in so potencialno zelo nevarni, saj lahko nosijo tudi raketni izstrelek, preostalih 15 odstotkov pa jih predstavlja potencial za razvoj in odpiranje novih delovnih mest.
A da je lahko tudi igrača lahko zelo nevarna, dokazuje leto in pol star britanski deček, v katerega je priletel dron, zaradi česar je izgubil oko, poroča britanski BBC. V takšnih primerih še tako lepi posnetki dronov iz ptičje perspektive ne odtehtajo vrednosti človekovega vida.