Evropska komisija bi državam članicam namenila 700 milijonov evrov za humanitarno pomoč migrantom
Evropska Unija | 02.03.2016, 14:57 Petra Stopar
V Idomeniju na grško-makedonski meji na nadaljevanje poti proti Srednji, Zahodni in Severni Evropi čaka že skoraj deset tisoč ljudi. Poročil o morebitnih incidentih za zdaj ni, človekoljubne organizacije pa opozarjajo, da je čedalje bolj ogroženo zdravje prebežnikov, predvsem otrok, in da primanjkuje osnovnih življenjskih potrebščin. Medtem so na Evropski komisiji predstavili nov načrt za nujno pomoč državam članicam pri soočanju s humanitarno migracijsko krizo.
Grški kraj Idomeni je »tempirana bomba, zato moramo storiti vse, da ne eksplodira,« je za TV Slovenija dejal eden od zdravnikov, ki pomagajo oskrbovati več tisoč beguncev in migrantov na grško-makedonski meji. Na grški strani mejo varujejo številni policisti, na makedonski pa vojska. Humanitarne organizacije po navedbah srbske agencije Tanjug opozarjajo, da ljudje po več ur čakajo v vrsti za hrano, vodo, medicinsko pomoč, šotore in druge potrebščine. Po navedbah župana Idomenija je v sprejemnem centru trenutno približno 7000 ljudi, kakih 3000 pa jih je v šotorih na poljih.
Kot poroča grški radio ERT, je danes prvič po dveh dneh Makedonija dovolila vstop 170 Sircem in Iračanom, ki tako lahko nadaljujejo pot proti Srbiji in naprej v Evropsko unijo. Makedonija namreč spušča naprej samo Sirce in Iračane, ki imajo potrebne dokumente. Ostali želijo prav tako pot nadaljevati in ne pustijo, da bi jih premestili v zbirne centre po Grčiji.
Evropski komisar za humanitarne zadeve Hristos Stilianides je v Bruslju povedal, da se države članice, med njimi Grčija, trudijo, da bi obvladovale humanitarni izziv migracijske krize, a da njihova prizadevanja, kot vidimo, niso zadostna. »To se mora spremeniti,« je poudaril in napovedal nov načrt, ki za naslednja tri leta predvideva takojšnjo nujno humanitarno pomoč v višini 700 milijonov evrov. »Denar bo namenjen državam članicam in njihovim humanitarnim organizacijam za zagotovitev osnovnih potrebščin, vključno s hrano, nujno medicinsko pomočjo, pitno vodo in tako naprej. To bo dodatna pomoč financiranju, ki ga že namenjamo državam gostiteljicam beguncev in vojnim območjem.« Za trajno rešitev humanitarne migracijske krize pa moramo po komisarjevih besedah začeti pri izvoru, torej v Siriji in Afganistanu. Moramo biti pripravljeni zmanjšati trpljenje in ohraniti dostojanstvo ljudi v stiski, kjerkoli so.
Evropska komisija računa, da bosta omenjeni urgentni načrt pomoči čim prej potrdila Evropski parlament in Evropski svet.