Razkritje dokumentov o milijardah v davčnih oazah
| 04.04.2016, 15:39
Svet od sinoči zaposluje največje novinarsko razkritje o delovanju davčnih oaz in njihovih številnih strankah. Mednarodni konzorcij preiskovalnih novinarjev in nemški Süddeutsche Zeitung sta v sodelovanju z več stotimi novinarskimi organizacijami – tudi iz Slovenije – zadnje leto pregledovala 11 milijonov dokumentov panamske odvetniške družbe, ki je strankam urejala bančne račune v davčnih oazah. Med njimi je tudi več deset Slovencev, katerih imena še niso znana.
Podatke iz 11 milijonov dokumentov je razkril nemški časopis Süddeutsche Zeitung v sodelovanju z mednarodnim konzorcijem preiskovalnih novinarjev, s katerim sodeluje tudi časnik Delo. Skupaj z več kot stotimi drugimi novinarskimi organizacijami razkriva korupcijsko in kriminalno delovanje na svetovni ravni, tako imenovani projekt PanamaPapers. Med ključnimi klienti Mossack Fonseca, ki je ena od najuspešnejših svetovnih ustanoviteljic navideznih družb je po poročanju Dela tudi UPC Svetovalna skupina. Direktor podjetja je 36-letni Uroš Petrovič, ki se predstavlja kot davčni svetovalec. UPC je v davčnih oazah do zdaj registriral najmanj 17 podjetij. Slovenci premoženje najraje skrivajo v Angvili – karibskem otoku, kjer velja popolna zaščita zasebnosti. Med več desetimi Slovenci, ki jih omenja preiskava, je pet javnih uslužbencev, dva športnika in dva častna konzula. Več informacij bo slovenski časnih razkril v prihodnjih dneh.
Samostojna davčna svetovalka in sodna izvedenka za področje davkov Božena Macarol je za naš radio povedala: »Naš davčni urad ne more nikogar najti, razen če bi država, v kateri je nekdo skril denar, sporočila Sloveniji, to pa po navadi stori le na podlagi sporazumov o medsebojnem obveščanju v takšnih sumljivih davčnih transkacijah.«
Razkritje Panamskih dokumentov, ki dajejo vpogled v sistemske zlorabe, odtekanje denarja v davčne oaze ter druge neetične prakse pozdravlja tudi direktor Transparecy Slovenija Vid Doria, ki je za naš radio povedal: »Tako kot so v preteklosti razkrivale že afere Luxleaks in Swissleaks, tudi panamski dokumenti kažejo, da se države še vedno premalo intenzivno spopadajo s finančnimi malverzacijami, ki negativno vplivajo na vse države in posledično kakovost življenja v njih.« Vsa omenjena razkritja ilustrirajo, kako malverzacije škodijo državljanom posameznih držav, ki v najbolj drastičnih primerih vplivajo tudi na tanko mejo med življenjem ali smrtjo. Takšna nezakonita in neetična ravnanja so nedopustna, zato je nujno, da se sprožijo korenite preiskave, voditelji pa naj zakrpajo sistemske pomanjkljivosti.
Med tujimi znanimi osebnostmi, ki skrivajo premoženje v davčnih oazah, izstopajo ruski predsednik Vladimir Putin, ukrajinski predsednik Petro Porošenko, sin dolgoletnega egiptovskega predsednika Mubaraka, osem članov kitajskega Politbiroja, nogometaš Lionel Messi in seveda številni drugi. Ne gre pri vseh za nezakonite posle, ampak predsvem za izogibanje plačil davkov, kar ni nujno nezakonito, a so vmes tudi umazani posli, saj naj bi v prihodnjih dneh razkrili še pranje denarja od prodaje drog in orožja.