Umrl nekdanji nemški zunanji minister Genscher – eden od botrov slovenske države
Svet | 01.04.2016, 15:08
Umrl je nekdanji dolgoletni nemški zunanji minister Hans-Dietrich Genscher, ki je nemško diplomacijo vodil v času osamosvajanja Slovenije. Star je bil 89 let, umrl je zaradi odpovedi srca na svojem domu v krogu družine. Po besedah Dimtrija Rupla je bil eden od botrov slovenske države. Odlikovan je bil z zlatim častnim znakom Republike Slovenije.
Hans-Dietrich Genscher je kar 23 let deloval kot nemški minister, od tega 18 let kot zunanji minister. S tem si je prislužil naslov najdlje delujočega zunanjega ministra v zahodnem svetu. Kot vodja nemške diplomacije je deloval med letoma 1974 in 1992, pod tremi različnimi kanclerji, v prizadevanjih za umiritev napetosti med vzhodom in zahodom pa naj bi po nekaterih ocenah prepotoval okoli dva milijona kilometrov. Postal je tudi prvi zunanji minister združene Nemčije.
Za vrhunec njegove kariere velja 30. september 1989, ko je več tisoč Vzhodnim Nemcem, ki so taborili pred nemškim veleposlaništvom v Pragi, dejal, da lahko svobodno odidejo na Zahod.
Pomembno vlogo je potem odigral tudi pri osamosvajanju Slovenije in Hrvaške in pri nemškem priznanju njune neodvisnosti pred ostalimi članicami tedanje evropske in mednarodne skupnosti. Za to je leta 1992 prejel tudi zlati častni znak svobode Republike Slovenije.
Novica o Genscherjevi smrti je prvega slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla razžalostila. Kot pravi, je bil eden od botrov slovenske države. »Bil je nekdo, ki se je dobro zavedal zgodovinskega trenutka. Bil je akter v mnogih prevratnih dogodkih, ko gre za rušenje Berlinskega zidu, ko gre za odpiranje meja nekdanjega socialističnega tabora, bil je eden tistih, ki je vzhodnim Nemcem prvi pokazal pot na zahod.«
Po Ruplovem mnenju je Genscher najprej »podcenjeval« problem Jugoslavije in njene krize, ker o tem ni bil dovolj informiran, dokler s nista sredi vojne z njim v Beljaku sestala Rupel in tedanji predsednik Kučan. Zatem je prišlo do nadaljnjih sestankov v Zagrebu, na Brionih in do konference v Haagu. »Genscher je bil eden tistih, ki je v evropskem svetu za zunanje zadeve zagovarjal pravico Slovenije in Hrvaške, da postaneta samostojni državi. Bil je eden tistih, ki se je uprl večinskemu mnenju večinoma evropske levice in tudi Američanov, ki so nasprotovali osamosvojitvi Slovenije. Prepričan sem, da je bil takrat dobro informiran, kaj se dogaja v Sovjetski zvezi in se ni bal tega, da bi jugoslovanski primer okužil Sovjetsko zvezo. Tudi mi smo že pred deklaracijo o neodvisnosti vedeli, da bo Sovjetska zveza razpadla, zato smo nekako stikali glave z Gensherjem, seveda tudi kanclerjem Kohlom in drugimi, ter se dogovarjali za poteze.«
Rupel za Radio Ognjišče povedal še, da je bil Genscher velik državnik, pomemben za Nemčijo, zaradi vsega navedenega pa tudi za Slovenijo.