papež pozdravlja romarje
Papež pri katehezi: Bog je večji od vseh naših grehov!
Svet | 30.03.2016, 10:18 Marjana Debevec
Papež Frančišek je z današnjo kazehezo sklenil razmišljanja o usmiljenju v luči Stare zaveze. Za izhodišče je vzel 51. psalm, ki se imenuje tudi Grešnikova izpoved. Gre za spokorno molitev, v kateri je prošnja za odpuščanje pred priznanjem krivde in v kateri se molivec pusti očistiti z Gospodovo ljubeznijo ter tako postane nova stvar, sposobna poslušnosti, odločnosti duha in iskrenega češčenja. Zato je papež poudaril, da vsi potrebujemo Božjega odpuščanja, ki je največje znamenje njegovega usmiljenja.
Psalm, Usmili se Gospod, mene grešnika, je dobro znan, saj ga izgovori David, potem ko je prešuštvoval z Betsabeo in potem dal ubiti še njenega moža. »Kdor moli ta psalm, je povabljen imeti enaka občutja kesanja in zaupanja v Boga kot David, ki se je pokesal in ponižal. Kljub temu, da je bil kralj, ga ni bilo strah priznat greha in pokazati svoje bede pred Gospodom, saj je bil prepričan v njegovo usmiljenje.« In vendar ta greh ni bil nekaj majhnega, je poudaril Frančišek.
Prošnjo je David obrnil na Boga usmiljenja, da bi se ga zaradi velike ljubezni, kot je materinska in očetovska ljubezen, usmilil. Po papeževih besedah gre za žalosten klic k Bogu, ki ga edini lahko osvobodi greha. »V tej molitvi se izraža resnična potreba človeka: edina stvar, ki jo zares potrebujemo v našem življenju je ta, da se nam odpusti in se nas osvobodi od zla in njegovih posledic smrti«, je dejal sveti oče in dodal, da v življenju na žalost večkrat izkusimo te situacije. In prav v njih moramo zaupati v usmiljenje. »Bog je večji od našega greha, ne pozabimo tega, Bog je večji od vseh grehov, ki jih mi lahko naredimo. Ponovimo to skupaj: Bog je večji od našega greha.
Njegova ljubezen pa je kot ocean, v katerega se lahko potopimo brez strahu, da bomo premagani: Bog nam s svojim odpuščanjem pokaže, da nas ne bo nikoli zapustil. On je vedno večji od vsega, kar si lahko očitamo«, je zatrdil Frančišek.
Kdor moli ta psalm po papeževih besedah prizna svoj greh, obenem pa slavi Božjo pravičnost in svetost. Psalmist se zaupa Božji dobroti. Ne skriva greha, ampak ga uniči in izbriše, prav v korenini, je poudaril. Zato skesani postane čist, vsak madež je izbrisan. Grešniki tako z odpuščanjem postanemo nove stvari, polni duha in veselja. Z Božjo milostjo pa lahko celo učimo druge, naj ne grešijo več, poudarja sveti oče. »Če padeš, znova vstani«, je zbrane povabil papež. To je namreč dostojanstvo Božjega odpuščanja.
Božje usmiljenje, ki smo ga doživeli v njegovem odpuščanju, pa naj bi podelili z vsakim bratom ali sestro, ki ga srečamo, je dejal. Vsi ljudje, ki jih je Bog postavil ob nas – družinski člani, prijatelji, kolegi, župljani - so namreč kot mi potrebni Božjega usmiljenja.