Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Rok MihevcRok Mihevc
Krizmena maša v vatikanski baziliki (foto: Radio Vatikan)
Krizmena maša v vatikanski baziliki

VIDEO: Papež pri krizmeni maši: Božje usmiljenje nam pomaga izstopiti iz naših ograd

Svet | 24.03.2016, 13:31 Marjana Debevec

Papež Frančišek je dopoldne v baziliki svetega Petra daroval krizmeno mašo, med katero je posvetil olja, ki se bodo skozi leto uporabljala v rimski škofiji pri podeljevanju zakramentov. Ob njem so somaševali kardinali, škofje in duhovniki, ki so med bogoslužjem obnovili svoje duhovniške obljube. Med nagovorom je v ospredje postavil dve »okolji, v katerih Gospod pretirava s svojim usmiljenjem«: to sta srečanje in odpuščanje. In v teh dveh okoljih – kot je poudaril – se ne smejo bati pretiravati tudi duhovniki.

Vsak od nas je v svojem življenju izkusil Božje usmiljenje. Zato je Frančišek vse duhovnike in škofje povabil, naj Gospoda prosijo, da jim pomaga razbiti omejene vzorce, v katere pogosto popredalčkajo preobilico njegovega srca. Pozval jih je še, naj izstopijo iz ograd, saj je lastnost Božjega srca prav ta, da je prepolno usmiljenja. Duhovnike je sveti oče povabil, naj bodo priče usmiljenja, za katero je izpostavil dve lastnosti: srečanje in odpuščanje. Glede prvega je dejal, da bi se morali na dar usmiljenja odzvati z veseljem, tako je tudi po opravljeni spovedi.«Ali praznujem, ko se spovem? Ali pa hitro preidem na drugo stvar?.«

O odpuščanju pa je poudaril, da Bog vedno pretirava z usmiljenjem in nam brez vmesnih korakov pomaga preiti iz najglobljega sramu v najvišje dostojanstvo. »Naš odgovor na preobilno Gospodovo odpuščanje bi moral biti v tem, da bi ohranjali zdravo razmerje med dostojanstvenim sramom in dostojanstvom, ki se zna sramovati. Gre za ravnanje tistega, ki samega sebe poskuša ponižati, vendar je hkrati sposoben sprejeti, da ga Gospod dvigne v dobro poslanstva, brez da bi si za to jemal zasluge

Obenem pa je papež Frančišek odločno opozoril pred preveč zapletenimi teologijami, ki nas oslepijo. »Čutimo, da je naša duša žejna duhovnosti, pa ne zaradi pomanjkanja žive vode, ampak zaradi preveč lahke duhovnosti. Čutimo se zaporniki in sicer ne zaradi zidanih zidov, ampak zaradi virtualne posvetnosti, ki se odpre in zapre s preprostim pritiskom na gumb. Zatirani smo, vendar ne zaradi groženj, kot mnogi drugi ubogi ljudje, ampak zaradi privlačnosti številnih potrošniških predlogov, ki se jih ne moremo otresti, da bi lahko hodili svobodni, po poteh, ki nas vodijo do ljubezni do naših bratov, do Gospodove črede, do ovac, ki čakajo glasu svojih pastirjev.« Jezus pa pastirje po papeževih besedah prihaja preobrazit od ubogih splepcev v nosilce usmiljenja in tolažbe.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...