VIDEO: Papež o velikonočnem tridnevju
Papež in Sveti sedež | 23.03.2016, 12:12 Marta Jerebič
Papež Frančišek je današnjo katehezo med splošno avdienco namenil razmišljanju o velikonočnem tridnevju. Vse v velikem četrtku, velikem petku in veliki soboti po njegovih besedah govori o usmiljenju, saj nam ti dnevi kažejo na to, do kam seže Božja ljubezen. Ta nima omejitev in ne pozna ovir. Jezusovo trpljenje traja vse do konca sveta, saj deli trpljenje celotnega človeštva in je prisoten v osebnem življenju vsakega izmed nas. Skratka, velikonočno tridnevje je spomin na ljubezen, ki nam daje gotovost, da ne bomo nikoli zapuščeni v življenjskih preizkušnjah, je dejal papež.
Na veliki četrtek se spominjamo ustanovitve svete evharistije. Da bi Jezusovi učenci razumeli ljubezen, ki je v ozadju evharistije, jim umije noge in jim s tem v prvi osebi pokaže, kako morajo delovati tudi oni. »Evharistija je ljubezen, ki postane služenje. Je plemenita prisotnost Kristusa, ki želi nasititi vsakega človeka, zlasti najšibkejše, da bi bili sposobni poti pričevanja sredi težav v svetu. Pa ne samo to. Ko sem nam Jezus daje kot hrana, nam tudi pravi, da se moramo naučiti z drugimi deliti to hrano ...«
Veliki petek nam po papeževih besedah kaže na vrhunec ljubezni, ki objema vse, brez izjem. »To je ljubezen, ki se širi na vse čase in kraje. Neizčrpen vir odrešenja, iz katerega lahko zajema vsak od nas grešnikov. Če je Bog pokazal svojo najvišjo ljubezen v smrti Jezusa, potem tudi mi, oživljeni po Svetem Duhu, lahko in moramo ljubiti drug drugega.«
Velika sobota je po papeževih besedah dan, ko Bog molči. »Ta molk izraža ljubezen kot solidarnost z zapuščenimi … Bog molči, vendar iz ljubezni. Na ta dan ta tiha ljubezen postane pričakovanje življenja v vstajenju.«
Velikonočno tridnevje nas torej spominja na veliko skrivnost ljubezni in usmiljenja. Papež je ob tem citiral mistikinjo Julijano iz Norwicha, ki ji je Jezus rekel, da bi zanjo trpel še bolj, če bi lahko. Tudi nam Jezus pravi: če bi lahko trpel še bolj zate, bi to storil. Sveti oče je tako katehezo sklenil s priporočilom, naj se pustimo oviti z Jezusovim usmiljenjem.