Marko ZupanMarko Zupan

Benedikt XVI v intervjuju o Božjem usmiljenju

Cerkev po svetu | 19.03.2016, 07:01 Marta Jerebič

Na današnji praznik sv. Jožefa goduje tudi zaslužni papež Benedikt XVI. Ta je v intervjuju, ki je vključen v knjigo, ki je pred dnevi izšla v Italiji, med drugim spregovoril o Božjem usmiljenju. Po njegovih besedah je 'znamenje časov', da misel o Božjem usmiljenju postaja vedno bolj središčna in prevladujoča. Pogovor z Benediktom XVI. je opravil jezuitski teolog Jacques Servais, knjiga pa vsebuje tudi konferenčna poročila z nekega teološkega srečanja v Rimu oktobra lani.

Benedikt XVI. je v intervjuju spregovoril tudi o Cerkvi. Slednja ni zgradila same sebe, je poudaril. Ustvaril jo je Bog in jo nenehno oblikuje po zakramentih, zlasti krstu; v Cerkev ne vstopim z birokratskim dejanjem, ampak po zakramentu. To pomeni, da me sprejme zunanja vidna skupnost, ki se ni naredila sama. Ti dejavniki morajo po njegovih besedah sestavljati osnovo pastorale.

V zvezi s temo usmiljenja je Benedikt XVI dejal, da je že papež Janez Pavel II. močno čutil, da postaja misel o Božjem usmiljenju vedno bolj središčna. Ni naključje, da njegova zadnja knjiga, ki je izšla pred njegovo smrtjo, govori prav o Božjem usmiljenju. Ker je vse od mladih dni doživljal človeško krutost, je poudarjal, da je usmiljenje edino pravi in končni odziv na silo zla. Samo tam, kjer je usmiljenje, neha obstajati krutost, nehata obstajati zlo in nasilje.

»Papež Frančišek,« je nadaljeval Benedikt XVI., »popolnoma soglaša s tem načelom. Njegova pastoralna praksa se izraža v njegovem nenehnem sklicevanju na Božje usmiljenje. K Bogu nas vodi prav usmiljenje, pravičnost pa nas v njegovi navzočnosti plaši. To pomeni, da današnje človeštvo pod lupino samozavesti in lastne pravičnosti skriva poglobljeno spoznanje svojih ran in nevrednosti pred Bogom. Pričakuje usmiljenje.«

Po besedah Benedikta XVI. ni naključje, da je za ljudi današnjega časa posebej privlačna prilika o usmiljenem Samarijanu. Pa ne le zato, ker močno poudarja socialni vidik človeškega bivanja. Ljudje namreč globoko v sebi pričakujejo, da jim bo prišel Samarijan na pomoč, da se bo sklonil in vlil v njihove rane olja, zanje poskrbel in jih pripeljal na varno. Pravzaprav vedo, da potrebujejo Božje usmiljenje in nežnost. V današnjem trdem in stehniziranem svetu, kjer čustva nič več ne veljajo, rastejo pričakovanja po zastonjski odrešujoči ljubezni.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...