Nadškof Ivan Jurkovič
Nadškof Jurkovič: Delali smo zelo diskretno
Cerkev po svetu | 17.03.2016, 11:25 Marta Jerebič
Pri pripravi srečanja med papežem Frančiškom in ruskim pravoslavnim patriarhom Kirilom je imel veliko vlogo tudi dosedanji nuncij v Rusiji, nadškof Ivan Jurkovič, ki ga je papež nedavno imenoval za vatikanskega predstavnika pri uradih Združenih narodov v Ženevi. V pogovoru za španski katoliški tednik Alfa y Omega je povedal, da se je dogodek pripravljal dolgo časa in v veliki tajnosti. Prevod pogovora je na svojem blogu objavil p. Branko Cestnik.
Nadškof Ivan Jurkovič je dejal, da je le malo ljudi vedelo za pripravo srečanja med papežem in patriarhom. »Delali smo zelo diskretno. Mislim, da je to obrodilo dober sad. Bilo je pomembno, da srečanja ni prehitro kaj pogojevalo,« je dejal nadškof Jurkovič.
Pojasnil je, da je bil že Benedikt XVI. poln upanja na podobno srečanje. Med večerjo ob njegovem 80. rojstnem dnevu, ki je bila pri Sveti Marti, je dejal, da ni vizije Evrope brez prave vizije odnosov med katoličani in pravoslavci. Ti odnosi se tičejo vse evropske družbe, ne samo Cerkve.
A kriza v vzhodni Evropi, v Ukrajini, je spremenila odnose med Rusijo in Evropo. V Rusiji so začeli živeti pod sankcijami Evropske unije. Dva svetova sta se strogo razdelila. Spremenilo se je tudi razpoloženje prebivalstva do Evrope, saj zdaj ljudje trpijo. Toda srečanje na Kubi je dokazalo, da je Cerkev ostala zunaj tega konflikta, zavedajoč se, da je potrebno nadaljevati dialog. Cerkev je vedno verjela, da mora slediti svojo pot in se ne pustiti pogojevati od politike, je poudaril nadškof Jurkovič.
O srečanju na Kubi je dejal, da smo navajeni na zadeve gledati z organizacijskega vidika, vendar kar se dogaja v Cerkvi ni samo sad človeškega truda, temveč je sad Duha.
Tudi vsepravoslavni koncil na Kreti junija letos bo po njegovih besedah potekal pod znamenjem objema med Frančiškom in Kirilom. Ko to podobo gledajo druge pravoslavne Cerkve, se bodo čutile bolj svobodne v svojem komuniciranju z Rimom. Fotografija objema lahko opogumi druge Cerkve, ki imajo za sabo težko zgodovino, in jih spodbudi k dialogu med kristjani, je še dejal nadškof Jurkovič.