Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik
papež pri sveti spovedi (foto: Radio Vatikan)
papež pri sveti spovedi

Spoved v vatikanski baziliki

Cerkev po svetu | 14.03.2016, 10:56 Marta Jerebič

Prvi mesec leta usmiljenja je v vatikanski baziliki k zakramentu sprave pristopilo veliko več ljudi kot sicer. V zadnjem času pa znova opažajo upad števila spovedi, predvsem tujcev. Razlog za to je dejstvo, da je zaradi terorističnih groženj v Rimu število neitalijanskih romarjev bistveno manjše kot prejšnja leta.

Rednih spovednikov, ki sestavljajo kolegij vatikanskih spovednikov, je 14, tem pa se jih je v svetem letu pridružilo še približno trideset, ki so prav tako na razpolago za spoved. Vsi so patri minoriti, prihajajo pa z različnih koncev sveta – nekateri bodo v Vatikanu 5 ali 6 mesecev, drugi pa vse leto.

Rektor kolegija vatikanskih spovednikov p. Rocco Rizzo je v pogovoru za vatikanski dnevnik L'Osservatore Romano povedal, da je sam od decembra do februarja spovedal približno 2000 oseb, torej od 20 in 30 dnevno. Po njegovih besedah na število vplivajo različni dejavniki: dogodki oz. slovesnosti v baziliki, jeziki, ki jih pozna spovednik, pa tudi dan v tednu – ob sobotah in predvsem nedeljah se namreč število spovedancev bistveno poveča, saj na romanje pridejo tudi mnoge skupine iz rimskih župnij.

Kot sam pravi, je bistveno sprejemati, prisluhniti, pomagati, da vernik opravi dobro spoved, saj nekateri pridejo k spovedi po 30 ali 40 letih, kar je še posebej opazno v zadnjem času. P. Rizzo je dodal, da je k njemu prišlo že veliko ljudi, ki so se po tem, ko so poslušali papeža, spomnili, da so pred 30 ali 40 leti storili nekaj težkega in so začutili, da se morajo spraviti z Gospodom. Med njimi je veliko žena, ki so se odločile za splav in v sebi nosijo odprto rano, ki se nikoli ne zaceli.

Tudi če so se že spovedale tega greha, se ga želijo znova spovedati. P. Rizzo je še povedal da v primerjavi s preteklostjo, spovedniki zdaj pogosto namesto molitve vernike povabijo, naj za pokoro opravijo kakšno dobro delo: obiščejo bolnika, plačajo položnico nekomu, ki nima denarja, nakupijo stvari za ostarele, spremljajo v cerkev invalida in podobno. To so po njegovih besedah znamenja dejavne ljubezni, ki bi jih morali spovedanci opravljati vsak dan.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...