Maja MorelaMaja Morela
Aleš KarbaAleš Karba
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
papež pri sveti spovedi (foto: Radio Vatikan)
papež pri sveti spovedi

Spoved v vatikanski baziliki

Cerkev po svetu | 14.03.2016, 10:56 Marta Jerebič

Prvi mesec leta usmiljenja je v vatikanski baziliki k zakramentu sprave pristopilo veliko več ljudi kot sicer. V zadnjem času pa znova opažajo upad števila spovedi, predvsem tujcev. Razlog za to je dejstvo, da je zaradi terorističnih groženj v Rimu število neitalijanskih romarjev bistveno manjše kot prejšnja leta.

Rednih spovednikov, ki sestavljajo kolegij vatikanskih spovednikov, je 14, tem pa se jih je v svetem letu pridružilo še približno trideset, ki so prav tako na razpolago za spoved. Vsi so patri minoriti, prihajajo pa z različnih koncev sveta – nekateri bodo v Vatikanu 5 ali 6 mesecev, drugi pa vse leto.

Rektor kolegija vatikanskih spovednikov p. Rocco Rizzo je v pogovoru za vatikanski dnevnik L'Osservatore Romano povedal, da je sam od decembra do februarja spovedal približno 2000 oseb, torej od 20 in 30 dnevno. Po njegovih besedah na število vplivajo različni dejavniki: dogodki oz. slovesnosti v baziliki, jeziki, ki jih pozna spovednik, pa tudi dan v tednu – ob sobotah in predvsem nedeljah se namreč število spovedancev bistveno poveča, saj na romanje pridejo tudi mnoge skupine iz rimskih župnij.

Kot sam pravi, je bistveno sprejemati, prisluhniti, pomagati, da vernik opravi dobro spoved, saj nekateri pridejo k spovedi po 30 ali 40 letih, kar je še posebej opazno v zadnjem času. P. Rizzo je dodal, da je k njemu prišlo že veliko ljudi, ki so se po tem, ko so poslušali papeža, spomnili, da so pred 30 ali 40 leti storili nekaj težkega in so začutili, da se morajo spraviti z Gospodom. Med njimi je veliko žena, ki so se odločile za splav in v sebi nosijo odprto rano, ki se nikoli ne zaceli.

Tudi če so se že spovedale tega greha, se ga želijo znova spovedati. P. Rizzo je še povedal da v primerjavi s preteklostjo, spovedniki zdaj pogosto namesto molitve vernike povabijo, naj za pokoro opravijo kakšno dobro delo: obiščejo bolnika, plačajo položnico nekomu, ki nima denarja, nakupijo stvari za ostarele, spremljajo v cerkev invalida in podobno. To so po njegovih besedah znamenja dejavne ljubezni, ki bi jih morali spovedanci opravljati vsak dan.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...