Kristjani v Pakistanu še vedno preganjani
| 02.03.2016, 02:45 Marjana Debevec
Spominjamo se pete obletnice smrti prvega pakistanskega ministra za verske manjšine Shahbaza Bhattija, položaj kristjanov v Pakistanu pa je še vedno težak. Mnogi so namreč žrtve zakona o bogokletju. Ta zahteva smrtno kazen za vsakogar, za katerega se sumi, da je žalil preroka Mohameda. Med njimi je že od leta 2009 zaprta mati petih otrok Asia Bibi.
V Pakistanu živi tri milijone kristjanov, ki pogosto doživljajo prisilna spreobrnjenja v islam, ali pa težave pri izražanju svoje vere. Pred petimi leti umorjeni krščanski minister Shahbaz Bhatti zanje ostaja nekakšen vzor, je za Radio Vatikan pojasnil predsednik pakistanske škofovske konference nadškof v Karačiju msgr. Joseph Coutts. »Za nas Shahbaz Bhatti ni bil le minister, ampak kristjan, katoličan, dober in pošten človek, ki si je prizadeval graditi odnose med muslimani in predstavniki drugih verstev v naši več verski družbi«, je povedal nadškof Coutts.
Bhatti se je boril proti zakonu o bogokletju, ki ne povzroča težav le kristjanom in pripadnikom drugih verstev, ampak tudi samim muslimanom. Njegov umor je bil za kristjane velika tragedija, poudarja nadškof. »Nič ni storil proti pakistanski zakonodaji ali pa proti vladi, zato je za nas velik vzor. Želel si je Pakistan, v katerem bi lahko vsi živeli v miru in skladnosti. Zdaj je na nas, da nadaljujemo njegovo delo za mir«, je dejal nadškof iz Karačija.
Shahbazu Bhattiju so večkrat grozili in lahko bi pobegnil iz države, vendar pa je ponavljal: 'Kristjan sem, nič slabega nisem rekel. Želim samo ustvarjati boljše pogoje za vse.' Tako je vztrajal do konca.
Trenutno ima v Pakistanu vsaka provinca svoje ministrstvo za verske manjšine, prvič pa se je oglasila tudi vlada in poudarila pomen dialoga. Po nadškofovem prepričanju je zdaj naloga predstavnikov verstev, tudi zmernih muslimanov, da peljejo to pot naprej. Nekateri med njimi zdaj že razumejo, da je zakon o bogokletju nepravičen in nadškof upa, da ga bodo v prihodnosti lahko spremenili.
Sicer pa kristjani v Pakistanu predstavljajo le 2 odstotka prebivalstva, tako da delovanje islamistom ni usmerjeno le proti njim, ampak tudi proti vsem drugim verstvom, saj hočejo iz Pakistana narediti Islamsko državo. Pozitivna znamenja pa nadškof Coutts vidi v tem, da jim za zdaj dovolijo graditi cerkve in da se je blagoslova zadnje, ki je bila zgrajena, udeležil tudi vojaški poveljnik.