Ta teden v Rimu sinoda grško katoliške Cerkve
Svet | 28.02.2016, 00:20 Marjana Debevec
Škofovska sinoda ukrajinske grško-katoliške Cerkve bo v tem tednu zasedala v Rimu, škofe pa bo v avdienco sprejel tudi papež Frančišek. Ob tem naj bi prišlo do izraza polno in vidno občestvo grško-katoliških škofov s svetim očetom, kot je pojasnil višji nadškof iz Kijeva, Svjatoslav Ševčuk, na tiskovni konferenci v Rimu. Osrednja tema pogovora je sicer bila ocena srečanja papeža Frančiška in moskovskega patriarha Kirila I. 12. februarja letos na Kubi.
V luči sinode je višji nadškof spomnil, da 8. marca mineva 70 let od »psevdo sinode v Lvovu«, na kateri je bil sprejet sklep o ukinitvi ukrajinske grško-katoliške Cerkve in vnovičnem združenju z Moskovskim patriarhatom. V času zasedanja sinode so bili vsi grško-katoliški škofje že v zaporu, režija pa je bila v rokah funkcionarjev komunističnega partijskega aparata.
Takrat se je začelo mučeništvo ukrajinske grško-katoliške Cerkve, je pojasnil nadškof Ševčuk. Ob takšnem ozadju bo imelo srečanje ukrajinskih grško-katoliških škofov s papežem Frančiškom po njegovih besedah še večjo težo.
Glede skupne havanske izjave papeža Frančiška in moskovskega patriarha Kirila škofje ne bodo zahtevali kakršnih koli pojasnil, ker se to ne spodobi v odnosu sinov do njihovega očeta, je zatrdil Ševčuk, ki je prepričan, da ne potrebujejo pojasnil, ampak občestvo in pot v prihodnost.
V pogovoru z rimskimi časnikarji je višji nadškof zavrnil svoje pretekle izjave o srečanju obeh cerkvenih voditeljev na Kubi ter je objem med papežem Frančiškom in patriarhom Kirilom označil kot sveto dejanje. Srečanje v Havani predstavlja mejnik na ekumenski poti, je dejal in dodal: »Kar se je zgodilo, je bilo delo Svetega Duha, ki nam vedno znova odpira nova in neznana obzorja.« Obenem pa je ponovil svojo kritiko o delu skupne izjave, ki govori o uniatih in o položaju v Ukrajini. Izraz uniati na ponižujoč način uporablja pravoslavna Cerkev, kadar govori o katoliški vzhodni Cerkvi.
Ob tem pa je poudaril tudi, da so se v letih svobode in neodvisnosti v Ukrajini katoličani, pravoslavni in evangeličani naučili mirnega medsebojnega sožitja, pa tudi sodelovanja. Po tej poti želijo iti tudi naprej.
Nadškof je odgovoril tudi na vprašanje o morebitnem papeževem obisku v Ukrajini. Omenil je, da sta povabilo pred letom dni poslali rimokatoliška in grškokatoliška Cerkev v Ukrajini, prav tako tudi ukrajinski predsednik, in sicer pisno ter med avdienco v Rimu. Ševčuk pravi, da sveti oče še ni odgovoril. Zato je prezgodaj govoriti o obisku.