Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Sirija (foto: Radio Vatican)
Sirija

Življenje v Raki, utrdbi Islamske države

Svet | 24.02.2016, 12:12 Marta Jerebič

Ko je Islamska država leta 2014 prevzela nadzor nad sirskim mestom Raka, je na tisoče ljudi zapustilo svoje domove. Sirski kristjan v zgodnjih 20-ih, John, je v mestu preživel leto in pol, nato pa pobegnil. Njegovo zgodbo povzema Domovina, časopis portala iskreni.net, spregovoril pa je o življenju kristjana v prestolnici Islamske države, uničevanju cerkva, tedenskih usmrtitvah in plačevanju davka.

Ko greš po ulici, moraš biti ves čas v pripravljenosti, nikoli ne smeš gledati v oči, vedno pa moraš paziti, kaj reči in česa ne,” pravi John, ki zaradi svoje varnosti in varnosti staršev uporablja psevdonim.

Za organizacijo WorldWatch Monitor je povedal, da na prvi pogled življenje v Raki teče po ustaljenih tirnicah. Trgovine in restavracije so odprte. Ljudje imajo elektriko, vodo, hrano in so tako srečnejši od tistih, ki živijo v Aleppu.

Vendar pa je rutina vsakdana nenehno prežeta z nasiljem in rutinskimi usmrtitvami. Po Johnovih besedah usmrtitve potekajo vsak petek. Doživel je številne grozote, ob katerih je bil šokiran. Spomni se prizorov, kako so glave žrtev natikali na ograje, nato pa z njimi delali “selfije”.

V tednu, ko je Islamska država v Raki razglasila kalifat, so začeli uničevati krščanske cerkve. Vdrli so v notranjost cerkva in razbili vse, kar jim je prišlo pod roke: ikone, oltarje itd. Ena izmed cerkva je sedaj njihovo središče.

Kljub temu John trdi, da je mogoče živeti v Raki in biti kristjan. Kot kristjan imaš na voljo tri možnosti: odideš, se spreobrneš v islam ali pa ostaneš kristjan v mestu in plačuješ poseben davek. Ta je prvo leto znašal 300 dolarjev, lani pa že trikrat več.

Raka je bila pred prihodom islamskih skrajnežev normalno sirsko mesto brez radikalnega islama. Z muslimani so živeli v miru in so spoštovali drug drugega. Danes v mestu živi le še 50 krščanskih družin, edini duhovnik pa je odšel takoj po prihodu Islamske države.

Zaradi nenehnega strahu se je John neke noči odločil in pobegnil iz mesta. Eden izmed razlogov za odhod je bila nezmožnost nadaljevanja študija v Raki. Po končanem študiju si želi služiti v sirski vojski.

Sedaj se počuti mnogo bolje, saj se ne boji več srečati z ljudmi na ulici. Svojo izpoved zaključi z besedami: “Mogoče sedaj nimam vedno na razpolago vode in elektrike kot v Raki, a se počutim varno, v sebi pa sem našel mir.

Svet, Cerkev po svetu
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...