Voditelji EU si tudi danes prizadevajo za britanski dogovor
| 19.02.2016, 13:09 Petra Stopar
Voditelje članic unije v Bruslju poleg reševanja migrantske krize zaposluje tudi dogovarjanje z britanskim ministrom Davidom Cameronom o njegovih zahtevah po evropski reformi. Dogovor naj bi zagotovil obstanek Otoka v uniji, ni pa jasno, ali bo res dosežen na tokratnem vrhu.
Če bodo voditelji našli soglasje o reformnem predlogu, bo Velika Britanija najkasneje v juniju razpisala referendum o njenem obstoju v povezavi. Po ugotovitvah slovenskega premierja Mira Cerarja je včerajšnja razprava o brexitu pokazala na strinjanje, da močna Evropska unija potrebuje Veliko Britanijo in da kompromis ni daleč. Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je ponoči stopil pred medije in sporočil, da so »dosegli nek napredek, a je treba veliko še narediti«. Britanski premier pa je davi poudaril: »Dogovor bo dosežen, ko bo Velika Britanija dobila, kar potrebuje. Še malo bomo delali na tem in naredil bom vse, kar lahko.«
Trd oreh naj bi bilo pet področij, o katerih se članice s Cameronom še usklajujejo. Med njimi so omejitve pri otroških dodatkih in dodatkih za zaposlene za nebritanske delavce v Veliki Britaniji, pa tudi vprašanje podelitve večjih pooblastil nacionalnim parlamentom. Po navedbah BBC so »diplomati iz kar nekaj držav dejali, da so mnenja o reformnem predlogu bolj razdeljena kot je bilo sprva pričakovano«.
Danes naj imel Tusk še vrsto dvostranskih sestankov, med drugim s premierjema Češke in Belgije, ter francoskim predsednikom. Češka naj bi zastopala države višegrajske četverice, za katere je najbolj sporno predvsem vprašanje omejitve socialnih prispevkov za nebritanske delavce. Belgija naj bi imela zadržke v zvezi s formulacijo vse tesnejšega povezovanja unije, Francija pa zagovarja enotna finančna pravila za vsa finančna središča v Evropi in da nihče nima pravice veta. Ali bo britanski dogovor dosežen do popoldneva, v Bruslju nihče ne upa ugibati.