Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik

Kardinal O'Malley: škofje imajo moralno in etično odgovornost, da prijavijo sume zlorab

Cerkev po svetu | 18.02.2016, 16:29 Marta Jerebič

V svetovnih, pa tudi slovenskih medijih je minule dni odmevala novica o tem, da naj bi v Vatikanu nove škofe poučevali, da ni njihova dolžnost prijaviti obtožb o spolnih zlorabah otrok policiji, ampak naj obtožbe obravnavajo interno. Papeška komisija za zaščito mladoletnih je to odločno zavrnila. Njen predsednik, kardinal Sean O'Malley, je v izjavi zapisal, da imajo škofje moralno in etično odgovornost, da prijavijo sume zlorab civilnim oblastem. V zgodbo se je podrobno poglobil spletni portal iskreni.net.

 

Vatikan oziroma Kongregacija za škofe od leta 2001 pripravlja posebni tečaj za vse novo imenovane škofe. Septembra lani je na njem nastopil tudi znani francoski duhovnik in psihoterapevt Tony Anatrella. Med drugim je podal mnenje, da škofje nimajo dolžnosti obtožb o spolnih zlorabah mladoletnih posredovati policiji (oziroma civilnim oblastem), ampak da je to stvar žrtev in njihovih družin. Škofje po njegovem sicer imajo pravico informirati policijo in druge civilne oblasti, a trenutna cerkvena zakonodaja tega od njih ne zahteva.

Britanski The Guardian je to povsem napačno interpretiral in že v naslovu zapisal, da škofje niso dolžni prijaviti spolnih zlorab. Na podlagi tega zapisa so drugi mediji, tudi slovenski, poročali, da gre za nove vatikanske smernice na področju spolnih zlorab mladoletnih ali celo za poziv z vrha Cerkve za prikrivanje spolnih zlorab.

Uradni Vatikan se je hitro odzval. Tiskovni predstavnik Federico Lombardi je opozoril, da ne gre za kak nov vatikanski dokument na to temo niti za nove smernice. Smernice za ravnanje škofov v primeru spolnih zlorab namreč ostajajo nespremenjene že od leta 2011, v njih pa jasno izraženo, da morajo škofje v svojem odzivanju na zločine s področja spolnih zlorab sodelovati s civilnimi oblastmi.

Še močneje pa se je v ponedeljek odzval predsednik Papeške komisije za zaščito mladoletnih, bostonski kardinal Sean P. O'Malley. Ne samo, da je potrebno slediti civilnim predpisom, po njegovih besedah imajo škofje moralno in etično odgovornost, da prijavijo sume zlorab civilnim oblastem tudi, če lokalna civilna zakonodaja tega ne zahteva. Sicer je zadevo z Anetrello prvi problematiziral ugledni ameriški vatikanist John Allen, ki pa je hotel opozoriti bolj na to, da na tečaju za škofe ni bil prisoten nihče iz vatikanske komisije za zaščito mladoletnih. Zato je kardinal O'Malley v odzivu zelo jasno izpostavil »pripravljenost komisije, da pripravi gradivo za tečaje, ki potekajo v Rimu, vključno z vsakoletnim tečajem za nove škofe.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...