Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik
Nadškof Ivan Jurkovič (foto: Osebni arhiv)
Nadškof Ivan Jurkovič

Nadškof Jurkovič: Srečanje med Frančiškom in Kirilom je bilo terapevtsko tako za pravoslavne kot katoličane

Cerkev po svetu | 17.02.2016, 16:51 Marta Jerebič

Zgodovinsko srečanje med papežem Frančiškom in voditeljem Ruske pravoslavne Cerkve je terapevtsko tako za pravoslavne kot katoličane, meni dosedanji nuncij v Rusiji, nadškof Ivan Jurkovič, ki ga je papež pred dnevi imenoval za predstavnika Svetega sedeža pri Uradih Združenih narodov v Ženevi.

Za naš radio je spregovoril o odzivih na to srečanje, pojasnil je, da še vedno čakamo tudi na srečanje med papežem in srbskih pravoslavnim patriarhom. Nekaj besed je namenil svojemu novemu delovnemu mestu.

Spomnimo, da se skupna izjava Papeža Frančiška in ekumenskega patriarha Krila začne z zahvalo Bogu za to zgodovinsko srečanje. Spregovori o skupni tisočletni duhovni tradiciji in številnih mučencih, ki so postali seme kristjanov. Papež in patriarh sta tako izrazila željo, da bi njuno srečanje spodbudilo kristjane vsega sveta k delu za edinost. Pravoslavni in katoličani naj bi po njunih besedah skupaj pričevali za resnico v tem svetu ter dali skupne odgovore na izzive sodobnega sveta.

Med njimi sta najprej izpostavila preganjane kristjane ter mednarodno skupnost pozvala k takojšnjemu ukrepanju. Potem ko sta izrazila hvaležnost zaradi uveljavitve verske svobode v Vzhodni Evropi po padcih ateističnih režimov, pa sta izrazila tudi zaskrbljenost zaradi kršenja verske svobode v nekaterih državah, tudi v Evropi, kjer želijo zaradi grobega sekularizma vero izriniti iz javnega življenja. Stara celina mora, tako sta poudarila, ostati zvesta svojim krščanskim koreninam.

Velik pomen sta papež in patriarh v izjavi dala družini, utemeljeni na zakonski zvezi med možem in ženo ter izrazila žalost, ker se v nekaterih državah ta zveza enači z drugimi oblikami sobivanja, pomen materinstva in očetovstva ter poklicanosti moža in žene pa se izključuje iz javne zavesti.

Ob tem sta izrazila skrb za otroke, ki nimajo pravice, da bi se rodili, za ostarele in nad manipuliranjem z življenjem zaradi razvoja tehnik za oploditev z biomedicinsko pomočjo. Mlade sta še pozvala, naj uporabijo vse svoje sposobnosti in naj se ne bojijo iti proti toku, ko branijo Božje resnice.

Več o izjavi.

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...