Spet tatvina v župnišču
| 26.02.2016, 10:49 Marjana Debevec
Na Primorskem se je znova zgodila tatvina v župnišču. V torek, 23. februarja, so bili v zgodnjih večernih urah policisti obveščeni o vlomu v župnijo Slap (občina Vipava). Po zdajšnjih ugotovitvah je nepridiprav iz notranjosti objekta ukradel nekaj gotovine in zlatnine. Policisti informacije še zbirajo, po preiskavi bodo vlomilca ovadili.
V zadnjem času je bilo veliko vlomov v župnišča in druge cerkvene objekte, predvsem na območju Gorenjske in v okolici Ljubljane. Zato je Nadškofija zaprosila za sodelovanje s policijsko upravo v Kranju, da bi policisti delovali preventivno in seveda tudi izsledili vlomilce, je poročala Družina.
Za varnost moramo poskrbeti vsi: duhovniki, župljani in drugi bližnji stanovalci. Zato si preberite, kako se izogniti ropu in kaj storiti, če se kljub temu zgodi.
Osnovni preventivni ukrepi
Policija svetuje, naj s seboj ne prenašamo večjih količin gotovine, saj tako postanemo tarča za tatove. Če ga že moramo, ne hodimo sami, opazujemo, ali nam kdo sledi, se izogibamo stranskih poti, ne odpiramo torbic ali denarnic po nepotrebnem, o količini denarja ne razlagamo drugim in ne shranjujemo vsega na enem mestu. Pomembno je tudi, da imamo kakovostno nameščen oz. vgrajen sef.
Vedno, ko odidemo od doma, iz cerkve ali druge zgradbe, zaklepajmo vrata in vklopimo alarmno napravo, če jo imamo.
Varovanje vrednih predmetov oz. umetnin
Policija svetuje, naj se za vredne predmete izdela obrazec za evidentiranje umetnin s fotografijami. Priporoča tudi izdelavo dvojnikov sakralnih predmetov, če so stalno nameščeni v objektih in so neprecenljive kulturne in zgodovinske vrednosti. Izvirnike pa shranite na zavarovanih mestih.
Za pogrešane vredne predmete izdelajte centralne evidence z vsemi značilnostmi, ki bi pripomogle k izsleditvi.
Kako zavarovati dom, župnišče, cerkve?
Nepridipravom lahko načrte prekrižamo z varnostno ograjo, zaklepanjem vhodnih vrat, drvarnic, garaž ipd., osvetljeno okolico, alarmnim sistemom, ne puščajmo zunaj lestev ali podobnih stvari, ki bi jih lahko storilec uporabil za vlom. Med njimi so lahko tudi zunanje vtičnice.
Namestimo protivlomna vrata z varnostnim okovjem na podbojih in varnostnim ščitom na ključavnici, dodatno ključavnico, kukalom in verigo na notranji strani. Na vrata garaž, kleti in drvarnic namestimo zaščitno okovje in ustrezne ključavnice obešanke. Če izgubimo ključe, moramo ključavnico čim prej zamenjati.
Na oknih kleti in v pritličju lahko namestimo varovalne rešetke, sicer pa varovala rolet proti dvigovanju, varovala strešnih oken, zaščitne protivlomne folije in javljalnike loma stekla. Na okna in vrata lahko damo alarmna magnetna stikala.
Kaj storiti, če smo oropani?
Če ste žrtev roparja, poskušajte ostati mirni. Ne vznemirjajte storilca z gibi, kretnjami ali vpitjem, pozorno ga poslušajte in ubogajte, ne odzovite se nepremišljeno, preveč pogumno in si značilnosti storilca čim bolj zapomnite (posebnosti obraza, las, ušes, gibanja, starost, oblačila, izrečene besede, narečje, naglas …). Po ropu vpijte, da bodo mimoidoči sodelovali pri zasledovanju, a ne poskušajte sami ujeti storilca. Opazujte, kam je stekel oz. s kakšnim prevoznim sredstvom se je odpeljal. Čim prej pokličite policijo na 113 in pustite kraj ropa nespremenjen, saj bodo sledi lahko pripomogle k prijetju roparja.
Če opazite, da je bilo v nek prostor vlomljeno, pokličite policijo in ne vstopajte, saj je storilec morda še v prostoru. Če ga opazite, ga ne poskušajte ustaviti, temveč si ga zapomnite.