Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc

V javni razpravi novela zakona o preprečevanju nasilja v družini

Slovenija | 08.02.2016, 10:35

Ta mesec je v javni razpravi novela zakona o preprečevanju nasilja v družini. Med drugim širi opredelitev nasilja v družini in opredelitev družinskih članov, daje dodatna pooblastila policiji in sodišču ter žrtve oprošča plačila sodnih taks.

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so prepričani, da so spremembe nujne. Obstoječi zakon je bil namreč sprejet pred osmimi leti, v tem času so se v praksi pokazale določene pomanjkljivosti. Nanje opozarjajo predvsem nevladne organizacije.

Novela krog družinskih članov širi na osebe v svaštvu v ravni vrsti, osebe, ki so v partnerskem razmerju, ne glede na to, ali živijo v skupnem gospodinjstvu, osebe, katerih razmerje ali skupnost je že prenehala, in na nove partnerje družinskih članov.

Po noveli bi za fizično ali spolno nasilje štela že grožnja s tem, dodatno bi za fizično nasilje štelo še prisiljevanje v delo ali opustitev dela ter omejevanje gibanja in komuniciranja, za spolno nasilje pa objavljanje spolnih vsebin o žrtvi. Kot psihično nasilje bi bilo med drugim opredeljeno razširjanje informacij o žrtvi, za ekonomsko nasilje bi štelo tudi neizpolnjevanje obveznosti do družinskega člana ali prelaganje obveznosti na družinskega člana brez njegove vednosti ali pristanka. Novela kot obliko družinskega nasilja uvaja tudi zalezovanje, ki je opredeljeno kot naklepno ponavljajoče se neželeno vzpostavljanje stika, opazovanje ali druga oblika neželenega vdora v življenje žrtve.

Za boljšo zaščito žrtve novela uvaja določbo, da povzročitelj nasilja nima pravice do vpogleda v dokumente v zvezi z obravnavo nasilja, kot so na primer ocena ogroženosti ali načrt pomoči žrtvi.

Po noveli bi lahko policija žrtev nasilja spremljala pri vstopu v stanovanjske in ostale prostore, da lahko vzame svoje najnujnejše stvari. Žrtev bi s prošnjo policiji za varovanje dala soglasje za vstop v stanovanjske prostore.

Največ sprememb se nanaša na postopke pred sodiščem. "Širi nabor ukrepov, ki jih ima na voljo sodišče. Ukrepe lahko predlaga tudi center za socialno delo, ne le žrtev, kot je veljalo do zdaj. Dodajajo se ukrepi za zaščito otrok. Sodišče bo tako lahko odločalo o nekaterih ukrepih, ki so predmet zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, vezani pa so tudi na osebne dokumente otroka, s čimer bi lahko preprečili, da bi povzročitelj otroka odpeljal čez mejo," pojasnjuje Andrej Del Fabro z omenjenega ministrstva.

Novela tudi predvideva, da bi bila žrtev oproščena plačila sodne takse za vse postopke, ki tečejo po zakonu o preprečevanju nasilja v družini, da plačilo sodne takse ne bi predstavljalo oviro za žrtve, ki so ekonomsko povsem odvisne od povzročiteljev nasilja.

Slovenija, Politika, Sociala
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...