Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar

Revija Mavrica praznuje 45 let

| 14.01.2016, 14:16 Jure Sešek

Sredi šestdesetih let se so se prvič pojavile ideje in želje, da bi tudi otroci dobili revijo, v kateri bodo našli odgovore na mnoga življenjska in verska vprašanja. Mavrica je prvič izšla leta 1967 kot priloga za otroke v verskem listu Družina z naslovom Malim. Prejela je veliko pohval in pokazalo se je, da je potreba po samostojni otroški reviji vse večja.

Zato je leta 1972 izšla kot samostojna revija Mavrica. Začetni vodja in prvi urednik Mavrice je bil prelat Jože Bertoncelj. Današnja urednica Melita Košir je za naš radio povedala: „ Zelo pomembni so začetki revije, ki so bili zaupani prelatu Bertonclju, ki je revijo zastavil zelo na široko. Dobro se spomnim obiskov pri njem, ko smo se čudili od kod vse se je napajal. Njegova soba je bila vedno polna bogatega knjižnega gradiva. Mavrici je dal široke in trdne temelje. Hvaležni smo za vizionarskega moža in njegovo duhovno podporo. Urednikoval je kar petindvajset let!“

Naslov revije so izbrali otroci, saj so bili pozvani s strani uredništva, naj pošljejo ideje za naslov. Mavrica je simbol barvitosti, igrivosti, lepote, mogočnosti, je pa tudi znamenje zaveze med človekom in Bogom. Prve izdaje revije so bile tiskane črno-belo, le naslovnica, nekaj zgodb in svetopisemske zgodbe so bile tiskane barvno.

mavrica
Naslovnica Mavrice © druzina.si
Od prve izdaje do danes se je Mavrica spreminjala. Dvakrat se je skozi zgodovino spremenil format revije, prvič z novo urednico Miro Dobravec leta 1998, ko je postal manjši, nato leta 2006 z novo urednico Melito Košir, ko je Mavrica dobila obliko, ki jo ima še danes.

Današnja urednica pravi: „Ob obletnici smo hvaležni za vso prehojeno pot, Božji blagoslov in naše skrivne molivce. Sprašujemo se kako nagovoriti najmlajše bralce, kako navdušiti otroke jutrišnjega dne, poiskati otroke, ki Mavrice še ne poznajo, pa bilo prav, da jo prebirajo. Cela vrsta izzivov nam daje moči za novo delo.“

Že od samega začetka dalje so bila v Mavrici objavljena že uveljavljena in nova literarna dela, stripi, zgodbe v nadaljevanjih, poljudni članki, ustvarjalne delavnice ... Vedno je bil dobršen del revije povezan s cerkvenim letom, Svetim pismom, življenjem Cerkve, vlogo otrok v njej, zakramenti … Mavrica je vse od začetka tesno povezana s priznanimi umetniki, pisatelji, pesniki, ilustratorji. S slednjimi je povezana tudi razstava del mnogih ilustratorjev, ki je na ogled v galeriji Družina v Ljubljani. Razstava bo na ogled do 23. januarja.

Veseli smo, da z Mavrico, prek Sobotne iskrice, sodeluje tudi Radio Ognjišče. Potrjujemo, da so vsebine Mavrice še danes spletene iz istega prediva, kot je stkana Mavrica že vseh 45 let: vse tiho govorijo o lepoti, pravici, dobroti in o zgodbi velikega, večnega prijateljstva med Bogom in ljudmi. Mavrica, vse najboljše! Z nagradnimi vprašanji in mini kvizom bomo praznovali tudi to soboto, med deveto in pol enajsto uro!

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...