20 let Novega glasa
| 15.01.2016, 01:25 Matjaž Merljak
Zamejski tednik Novi glas praznuje 20-letnico. 11. januarja leta 1996 je izšla prva številka časopisa, ki je nastal z združitvijo tednikov Katoliški glas in Novi list. Odgovorni urednik Jurij Paljk s hvaležnostjo gleda na prehojeno pot, z nekoliko grenkobe pa v prihodnost.
"To je bila prva pomembna združitev v okviru slovenske narodne skupnosti v Italiji," pravi Paljk. Ta odločitev je naletela na dober odziv in podporo tudi pri takratnem ministru za Slovencu po svetu dr. Petru Venclju in visokemu državnemu uradniku Rudiju Merljaku, ki sta opravila vrsto pogovorov. S to združitvijo so nekako nadaljevali 70-letno tradicijo časnikarstva, "šlo je za združitev moči, da bi tako bolje odgovarjali izzivom časa."
Jurij Paljk je omenil tri pomembne, že pokojne osebnosti: mons. Kazimir Humar je bil velik goriški duhovnik in bil glavna gonilna duša pri Katoliškem glasu v Gorici, dr. Drago Legiša je bil glavni in odgovorni urednik Novega lista v Trstu, prof. Andrej Bratuš pa je bil prvi odgovorni urednik Novega glasa.
Začetki Novega glasa so bili zelo, zelo skromni v prostorih na Placuti - to je najstarejša slovenska hiša v Gorici, ki sameva in bi bila potrebna popravila. Takoj pa so začeli sami oblikovati časnik in to računalniško. V 20-ih letih so oblikovali vrsto mladih časnikarjev, ki zdaj delajo drugod. Ves čas so skrbeli za kulturno in medijsko pluralnost, obveščali o življenju na Goriškem in Tržaškem, skrbeli za razvoj, morali pa so kljubovati racionalizaciji, prehajali so iz ene krize v drugo, a so obstali in danes so tu.
A pogled Jurija Paljka v prihodnost je precej grenak: "Današnji časi niso naklonjeni časopisom, vse manj mladih posega po časopisu, starejši naročniki počasi umirajo." Naklada 2050 izvodov je za slovenske razmere majhna, a za zamejstvo zmerna. Največ naročnikov imajo na Tržaškem, veliko pa v Sloveniji in med Slovenci v diaspori, tudi med misijonarji.
Paljk še doda, da so naredili vse, kar se da. Novi glas zdaj iz tedna v teden ustvarjajo trije poklicni časnikarji, oblikovalke in publicistka. Denarja je vedno manj in morali so korenito krčiti število sodelavcev. Velika večina se sam odreče honorarjem. Dotaciji sta rezali tako Slovenija kot Italija, korenito se je zmanjšalo oglaševanje. Upa, da bodo letošnji javni prispevki boljši, so pa hvaležni vsem dobrotnikom, ki darujejo v sklad ali plačajo podporno naročnino.
Novi glas je član vsedržavnega združenja italijanskih katoliških tednikov. Po smrti tržaškega duhovnika Dušana Jakomina, ki je urejal Naš vestnik, so ostali edini iz slovenske narodne skupnosti. A pomembno je, pravi Paljk, da Italijani vedo, da na Goriškem, Tržaškem in Videmskem obstaja slovenska narodna skupnost. Deležni so bili tudi že pomoči tega združenja, "a danes je časopisje povsod v veliki, veliki krizi."
Prisotni so na internetu in na socialnih omrežjih, brez tega danes ne gre, a ljudje se ne zavedajo, da je vse te novice treba pripraviti - na spletu so kakopak dostopne brezplačno.
V jubilejni številki so zbrali nekaj odmevov. Dobili so čestitke predsednika Slovenije Boruta Pahorja, ministra Gorazda Žmavca, nadškofa metropolita Stanislava Zoreta ... Vsi poudarjajo pomen njihovega dela. A odgovorni urednik Jurij Paljk je zelo zaskrbljen, ker tako nizko še niso bili, saj v svoji ekipi nimajo niti enega mladega časnikarskega pripravnika ...